Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Zvláštní zpráva o ukrajinské válce

Zvláštní zpráva o ukrajinské válce

Povzbuzena vydatnými dodávkami zbraní a finanční podporou Zelenskij požaduje, aby německé tanky Leopard zahájily větší ofenzívu, píše Asif Haroon Raja na webu VeteransToday.

Ilustrační foto
6. října 2022 - 02:20

Vladimir Zelenskij se zavázal, že znovu ovládne jižní Chersonskou oblast a východní Donbas, který zahrnuje Luhansk a také Krym. Neupřesnil, jak toho všeho chtěl dosáhnout sám.


Významným vývojem je, že ukrajinské síly vyšplhaly po žebříčku z protiútoků do mělkých protiofenzí. Hlubší strategická protiofenzíva udělá rozdíl.

USA nevidí, že Ukrajina navzdory těmto ziskům válku nevyhrává. Ruské síly nemohou být vytlačeny ukrajinskými silami bez přímého zásahu sil USA a NATO. A pokud do toho skočí, s největší pravděpodobností zasáhne také Čína, což by znamenalo větší požár.

Přestože ruské síly nebyly schopny zatlačit ukrajinské síly, mají navrch, protože okupují většinu východní a jižní části Ukrajiny včetně Krymského poloostrova a přístavu Mariupol. Jadernou elektrárnu v Záporoží, která má šest reaktorů, dobyli Rusové po dlouhých a intenzivních bojích. Celkové území pod jejich kontrolou činí asi 20 % (110 860 km2).

Putin se však ocitá v nesnázích, protože nemůže válku ani vyhrát, ani ukončit. Rozsáhlé zavedení íránských dronů do válečné zóny by mohlo pomoci stabilizovat nejisté ruské fronty.

Ekonomické sankce zaznamenaly boom

Sankce mezi USA a EU a blokáda dodávek ruské ropy a plynu do Evropy nemohly ani devalvovat rubl, ani ochromit ruskou ekonomiku. K velké mrzutosti Bidenovy administrativy Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty tlak vydržely a obchodují s ropou a plynem s Ruskem a Čínou v rublech a jüanech.

Rubl je nejrychleji rostoucí měnou na světě a Rusko vyrovnalo ropná a plynová embarga nalezením nových trhů v Číně, Indii, na Srí Lance, v Íránu a dalších asijských zemích a dosud nepozastavilo dodávky do Evropy.

Evropa nejvíce trpí sankcemi, protože si své energetické potřeby pořizuje z USA a jinde za mnohem vyšší ceny. Plynovody Nord Stream 1 a 2 spojující Rusko s Německem by dostatečně naplnily potřeby Německa, ale byly zablokovány.

Sankce USA a EU vůči Rusku nejsou udržitelné, protože Evropa se bez ruského plynu v blížících se zimách neobejde. Německo pravděpodobně otevře plynovod Nord Stream 2. Maďarsko již nakupuje plyn od Ruska. Zastavení ruského plynu by americkému LNG otevřelo výhledy do EU prostřednictvím lodí za mnohem vyšší cenu.

Ekonomické sankce se ukazují jako kontraproduktivní, protože vedly ke globálnímu zvýšení cen.

Poskytování logistické podpory Ukrajině za posledních sedm měsíců vytváří tlak na ekonomiky USA a Evropy, které se stále ještě zotavují z dopadů celosvětové recese v roce 2008 a viru COVID. Zatímco USA ji mohou udržet, Evropa nikoli. Zatímco euro a libra šterlinků oslabily, americký dolar se stal nejsilnější měnou kvůli zvýšení úrokových sazeb ze strany centrální banky USA, aby se snížila rostoucí inflace.

Západní předpoklad, že slabá ruská ekonomika dále krvácela ekonomickými sankcemi, by Rusku téměř znemožnila udržet válku déle než jeden měsíc, se ukázal jako mylný.

Referenda ve čtyřech krajích

Putin musel ve spěchu využít možnosti referend v anektovaných čtyřech oblastech Ukrajiny, aby posílil morálku své armády, utišil protiválečné lobby a domácí kritiky a dal mat západní propagandě.

Po referendech v posledním zářijovém týdnu, která se drtivou většinou vyslovila pro Rusko, jej ruský parlament schválil bez jakéhokoli nesouhlasu a 30. září podepsali vůdci čtyř regionů dohody, aby se staly poddanými Ruské federace.

Putin ve svém projevu na oslavu referenda v Kremlu dlouze hovořil o západním imperialismu a vyzdvihl ošklivou tvář Západu, jehož historie je nasáklá lidskou krví a drancováním jiných zemí. Dal jasně najevo, že proti západnímu imperialismu se bude bojovat plnou silou a anomální světový řád bude nahrazen spravedlivým a spravedlivým novým světovým řádem. Čína se k této myšlence plně hlásí.


Démonizace Putina a ruské armády

Západní média jsou známá tím, že šíří lži, zakrývají své vlastní hříchy a glorifikují své zahraniční činy. Putin je Západem démonizován stejným způsobem jako Ho Či Min ve Vietnamu, Saddám v Iráku, Kaddáfí v Libyi a Asad v Sýrii. Je zobrazován jako monstrum a čísla ruských obětí ve válce jsou nafouklé, říkají, že za posledních 7 měsíců bylo zabito nebo zraněno 80 000 až 110 000, morálka je nízká a porážka na ně zírá.

Taktická vítězství nadměrně vzrušila západní plánovače a válečné štváče a předpokládali, že porážka ruské armády začala a Putin bude brzy hledat řešení, které by zachránilo tvář.

Západ je toho názoru, že by nezměnila ani Putinova referenda, ani výzva 300 000 záložníků, z nichž většina není ochotna bojovat, a jejich vyvolání by znamenalo posílení selhání.

Populárním westernovým tématem je, že invaze byla nevyprovokovaná, což je daleko od pravdy. Od března 2014 až do ruské invaze se ukrajinské bezpečnostní síly zaměřovaly na rusky mluvící Ukrajince v oblasti Donbasu. Zahynulo 14 000 lidí. Putin měl k invazi na Ukrajinu dva důvody. Za prvé, zastavit její vstup do NATO, a za druhé zachránit rusky mluvící Ukrajince před neonacistickými masakry.
Trpící ukrajinskou válkou

Válka na Ukrajině nepoškozuje USA tolik jako Ukrajinu, Evropu a Rusko. Existuje myšlenkový směr, který tvrdí, že USA bojují zástupnou válku na Ukrajině z bezpečné vzdálenosti a že z Ukrajiny se stal obětní beránek sloužící globálním zájmům USA. Je oslavována a povzbuzována, aby pokračovala v boji bez ohledu na způsobenou zkázu a lidské oběti a bolesti, které nesly miliony uprchlíků.

Stejně tak je Evropa nucena Spojenými státy trpět následky války a sankcí a nadále podporovat Ukrajinu bez ohledu na jejich vyčerpanou ekonomiku, růst cen a extrémní nedostatek plynu, ropy a obilí a nakupovat břidlicovou ropu a LNG z USA za mnohem vyšší ceny.


Čtyři exploze na dvou plynovodech Nord Stream z 26. září, které způsobily čtyři úniky, jsou Ruskem označeny jako podezřelé ze sabotáže  USA a Spojené království. Nejvíce by jejich narušením utrpělo Německo.

Namísto vyčerpání Ruska se EU vyčerpává a pociťuje štiplavé bolesti inflace a cenové spirály.

Evropa nejzranitelnější vůči jaderné hrozbě


V reakci na protiofenzivu ukrajinských sil v Charkově Putin naznačil použití taktických jaderných zbraní (TNW) a po ztrátě Lymana 2. října naléhal čečenský vůdce Kadyrov na použití TNW. Prohra ve válce by znamenala pád Putina a možná i rozpad Ruské federace.

V případě vypuknutí větší války by byla Evropa nejzranitelnější. A v případě použití jaderných zbraní s nízkou účinností na Ukrajině by maximální spadové účinky jaderného záření dopadly na Evropu. Podobný bude účinek úniku kteréhokoli ze šesti reaktorů v Záporoží. Větší příliv uprchlíků bude v Evropě. Globální dodavatelské řetězce budou dislokovány a dále by to zhoršilo globální ekonomiku.

Evropa by nikdy neohrozila svou bezpečnost, aby zachránila Ukrajinu, a pokud by na ni byl vyvíjen nátlak, který by přesahoval její kapacity, mohla by narušit vztahy mezi EU a USA.

Jaderná hrozba způsobila, že celková situace je nestabilní, protože byly opuštěny všechny smlouvy o kontrole zbrojení a šíření jaderných zbraní. Předpokládaný děsivý scénář znepokojil Západ.

Hlasy zdravého rozumu

Kromě spoilerů a válečných obchodníků, kteří chtějí pokračování války, aby vydělali, mnozí vyvíjejí tlak na USA, NATO, EU a Spojené království, aby netlačily Putina ke zdi a vedly jednání bez další ztráty čas. Říká se, že válka je stále zvládnutelná a lze ji zneškodnit.

Protiválečné a zdravější prvky chtějí najít cestu ven tím, že odloží žonglování a konfrontaci a přijmou politiku dávat a brát.

Věci by se vymkly kontrole v případě, že Ukrajinci dosáhnou dalšího významného vojenského průlomu a uplatní se jaderná možnost.

Po dokončení fáze 1 Rusko upevní své zisky ve fázi 2 a může souhlasit s příměřím a jednat, ale nikdy se nevzdá anektovaných regionů.

Putin bude požadovat legalizaci svých anexí ze strany OSN a mezinárodního společenství a spoléhá na Turecko, Čínu, Francii a Indii, aby jednaly jako čestní prostředníci.

Putin uvažuje o tom, že čtyři regiony budou fungovat jako nárazník mezi Ruskem a rozpínavostí NATO.

Možná pacifikační opatření


USA souhlasí s tím, že udrží Ukrajinu neutrální a nestanou se součástí vojenské aliance.

Demolice jaderných a chemických továren na Ukrajině.

Čtyři anektované regiony je třeba přijmout jako hotovou věc. Nebo jinak, sporná oblast Donbasu bude na příštích šest měsíců spadat pod správu OSN. OSN uspořádala spravedlivé a svobodné referendum, které nechalo lidi rozhodnout o své budoucnosti. Krym zůstane součástí Ruska.

Rusko má být přijato jako součást Evropy, mají být obnoveny všechny plynovody z Ruska a Rusko smí obchodovat v rublech.

USA a NATO se zavazují vůči OSN, že již nebude docházet k žádným změnám režimu motivovaným CIA a členství v NATO v bývalých ruských republikách.

(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?