Svátek má: Dobroslav

Zprávy

Velikost textu:

Zbraně dodávané na Ukrajinu se prodávají na černých trzích

Zbraně dodávané na Ukrajinu se prodávají na černých trzích

Stejně jako  sankce nefungují  a selhávají, západní masivní přesuny zbraní do Kyjeva byly katastrofou, z pohledu kohokoli.

Ilustrační foto
21. června 2022 - 06:20

Brigádní generál ukrajinské armády Volodymyr Karpenko v rozhovoru pro americkou „National Defense“  přiznal , že  jeho země ztratila téměř 50 % veškeré výzbroje a vybavení, které obdržela. Některé z nich byly zničeny, ale to není celý příběh.

Ruský Channel One  informoval  o tom, jak ukrajinská armáda při ústupu opouští zbraně. Opuštěné javelliny americké výroby a německé protitankové miny byly natočeny. Zbraně zaslané na Ukrajinu navíc končí na černých trzích a prodávají se na takzvaných darknetových a deep webových platformách. Tam lze koupit protitankové systémy Javellin za zhruba 30 000 $ nebo britské systémy NLAW za poloviční cenu. Poptávka po tom samozřejmě je. Kupci jsou teroristé a zločinecké gangy.

Tato situace znepokojila Interpol a další mezinárodní a evropské orgány. Již 28. května vyjádřila ředitelka Europolu Catherine De Bolle své obavy z války, která zvyšuje příliv zbraní na černé trhy kontinentu. Takové zbraně by se mohly dostat k politickým hráčům na Blízkém východě zapojeným do místních konfliktů a rozšířit se po celém regionu, dokonce by se mohly dostat i do aktuálně nestabilních oblastí, jako je Somálsko, Súdán, Jemen a Egypt. Dodávky zbraní do Bosny, Kosova a Albánie jsou ve skutečnosti vyšetřovány a to může zhoršit bezpečnostní problém na Balkáně – a také v Sahelu.

Takzvaný Islámský stát neboli ISIS, teroristická organizace známá také jako Daesh, se podle Victorie Nulandové (náměstkyně ministra zahraničí USA pro politické záležitosti), která to prohlásila v květnu, tentokrát reorganizuje v Sahelu. Existují zprávy, že zločinecké skupiny v Albánii a Kosovu prodávají zbraně ISIS.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová 9. června uvedla, že „dodávka zbraní na Ukrajinu povede ke vzniku černého trhu se zbraněmi, zejména v západní Evropě“. Generální tajemník Interpolu Jurgen Stock vyjádřil podobné obavy z toho, že se Afrika a Balkán stanou cílem západních zbraní dodávaných do Kyjeva, jak uvádí Le Figaro news. Řekl: "Široká dostupnost zbraní během současného konfliktu povede k šíření nelegálních zbraní v postkonfliktní fázi." Ve skutečnosti se to již děje, jak je vidět na temném webu.

Je dobře známou skutečností, že ukrajinské ozbrojené síly jsou neuvěřitelně zkorumpované. Ukrajina je dlouho považována za jeden z hlavních trhů obchodování se zbraněmi v Evropě. Ukázalo se také, že je tranzitním cílem dovozu drog, jako je heroin. Má  třetí nejvyšší skóre kriminality z 33 zemí v Evropě . V dnešním světě hraje nezákonný obchod hlavní roli při financování teroristických a extremistických sítí na celém světě.

V listopadu loňského roku se klub v Kyjevě stal terčem homofobního teroristického útoku. Přepadli ho maskovaní muži a později na budovu hodili výbušninu. Zdá se, že za zločinem stojí Centuria, ukrajinská polovojenská skupina napojená na pluk Azov (dříve známý jako Battalion Azov). Nikdo nebyl zabit, ale tato ultranacionalistická skupina již „hlídá“ ukrajinská města. S válkou, migrační krizí a černým trhem by mohla Evropa vidět, jak se ozbrojené skupiny a podobné teroristické útoky šíří do jejích hlavních měst.V roce 2019 byl na Ukrajině zatčen vysoký vůdce Daesh Al-Bara Shishani a je známo, že vůdci Azov  se skupinou sympatizují , dokonce přijali některé její taktiky. Již v roce 2015 byla hlášena spolupráce mezi islámskými radikály a ukrajinskými milicemi.

V prosinci 2021, před současnou krizí, jsem  napsal  , že pokud by vypukla válka, Ukrajina by byla poražena Ruskem (z mnoha důvodů), ale krajně pravicovými ukrajinskými skupinami – podporovanými a vyzbrojenými NATO a možná i  tureckými ultranacionalistickými sítě  – by mohly zůstat aktivní v sabotážních a teroristických operacích, čímž by se „postkonfliktní“ fáze změnila na scénář dlouhé noční můry „zmrazeného konfliktu“ protipovstání a nepravidelného válčení.


Uprostřed humanitární katastrofy, jak jsem napsal, by měl evropský kontinent očekávat nárůst terorismu a kriminality uprostřed rostoucí migrační krize. Většina uprchlíků jsou samozřejmě rodiny dodržující zákony, které unikají před tragédií války, ale do západní Evropy se mohou dostat i polovojenští muži a extremisté – a ukrajinský neonacismus byl z velké části  zašmodrchán . Evropské krajně pravicové milice  již spolupracují s ukrajinskými nacionalisty a země je již  novým centrem krajně pravicových aktivit . Isaac Kfir, profesor Univerzity Charlese Sturta a člen poradního výboru Mezinárodního institutu pro spravedlnost a právní stát, varoval, že Ukrajina má potenciál stát se „Sýrií extrémní pravice“.

Stejně jako západní politika vedená USA – přímo či nepřímo – pomáhala jak Al-Káidě, tak Daesh, existuje důvod se domnívat, že za několik let bude Evropu pronásledovat nový druh krajně pravicového teroru připomínající nechvalně proslulou operaci Gladio, kdy Washington během studené války financoval evropské krajně pravicové skupiny jako tajnou protisovětskou armádu.

Lze se jen divit, proč by evropští lídři byli tak připraveni přijmout tato rizika. To je pravý důvod, proč země jako Německo, Řecko, Maďarsko a dokonce i Izrael se občas zdráhaly dále vyzbrojovat Kyjev nebo povolit tranzit zbraní. Zdá se, že z americké perspektivy je samotná Evropa jen dalším americkým zástupcem.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)


Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
12%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
55%