Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Zapojí se Bělorusko brzy do války na Ukrajině?

Zapojí se Bělorusko brzy do války na Ukrajině?

Bělorusko vyhlásilo celostátní varování před terorismem a rozmístilo společnou pracovní skupinu s Ruskem, když se Lukašenko blíží k tomu, aby byl vtažen do ukrajinského konfliktu

Alexander Lukašenko, běloruský prezident
18. října 2022 - 02:20

„Prezident Alexandr Lukašenko na základě jednání s bezpečnostními orgány země zavedl režim protiteroristických operací,“ řekl běloruský ministr zahraničí Vladimir Makei v rozhovoru pro ruský list Izvestija. „Objevily se informace, že některé sousední státy plánují provokace, v podstatě obsazeníí určitých částí území Běloruska," dodal Makei.

Opatření dává běloruským úřadům rozsáhlé pravomoci jednat ve jménu veřejné bezpečnosti, včetně omezení pohybu občanů a zavedení kontroly toku informací. Běloruské zpravodajské služby se později pokusily oznámení bagatelizovat. „Protiteroristická operace na území Běloruské republiky neproběhla a v současné době neprobíhá. Informace šířené na internetu jsou nespolehlivé,“ řekl státnímu zpravodaji Belta zdroj z běloruské KGB. Bylo by předčasné usuzovat, že tato protichůdná prohlášení naznačují schylující se konflikt mezi politickými a bezpečnostními složkami – Lukašenko si zatím úspěšně upevnil kontrolu nad běloruským státním aparátem, který ho drtivou většinou podporoval během protivládních demonstrací v roce 2020. Prohlášení KGB může být pokusem potlačit domácí paniku mezi Bělorusy, kteří se obávají, že jejich země se řítí k hrozícímu vojenskému konfliktu.

Běloruské noviny údajně spekulovaly, že oznámení o protiteroristické operaci může být aktem skryté mobilizace, přičemž Minsk plánuje povolat venkovské Bělorusy pod rouškou „prověrky bojových schopností“. Není jasné, kolik Bělorusů by se vláda mohla snažit odvést tímto způsobem a jak budou potenciální branci využiti.

Lukašenko potvrdil varování před terorismem. „Bylo to zavedeno kvůli zhoršení situace podél obvodu našich hranic," řekl novinářům. „Bylo stanoveno již dávno: vyhlásíme stav zvýšené teroristické hrozby kvůli zhoršení situace. To je důvod, proč jsme zahájili procedury nasazením silového uskupení státu Unie. Už jsem řekl, že jádrem je běloruská armáda a je doplněna jednotkami Ruské federace. Všechno jde podle plánu."Lukašenko obvinil Kyjev a země NATO ze spiknutí s cílem zatáhnout Bělorusko do ukrajinského konfliktu. „Už jsem řekl, že Ukrajina dnes nejen diskutuje, ale plánuje údery na běloruské území,“ trval na začátku tohoto týdne a dodal, že takové plány jsou „šílenství“ z vojenského hlediska, ale že na Kyjev tlačí jeho západní „patroni“ do „rozpoutání války proti Bělorusku, aby nás do ní zatáhli a vypořádali se s Ruskem a Běloruskem současně“.

Běloruský prezident dříve schválil společné rusko-běloruské vojenské uskupení na ukrajinském území.

Lukašenko, který obvinil Kyjev z plánování „Krymského mostu 2“ – odkazu na údajnou účast Ukrajiny na výbuchu mostu na Krymu začátkem tohoto měsíce – řekl, že varoval Ukrajinu neoficiálními kanály. „Moje odpověď byla jednoduchá: ‚Řekněte prezidentovi Ukrajiny a ostatním šílencům: pokud se dotknou jednoho metru našeho území, „Krymský most“ jim bude připadat jako procházka v parku‘,“ řekl podle Reuters. Lukašenko v pátek označil Polsko za hlavní zdroj jaderného napětí v regionu. „Iniciátorem, který sází na použití jaderných zbraní... je Polsko. [Polsko] vás, Spojené státy, provokuje, abyste přistoupili k akcím zahrnujícím jaderné zbraně. Nepodléhejte tomuto triku. Jste velká, vyspělá země, nemusíte tančit podle tónů bláznivých politiků. Pokud máte jaderné zbraně, měly by zůstat ve vašich zásobnících. [Bojující strany] se musí uklidnit a přijít k jednacímu stolu,“ řekl v rozhovoru pro NBC News.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%