Svátek má: Markéta

Zprávy

Velikost textu:

Západ používá Ukrajinu jako polygon pro nové zbraně

Západ používá Ukrajinu jako polygon pro nové zbraně

Před třemi měsíci, když se ukrajinské síly pokusily zatlačit ruské síly na jih, vyslal ukrajinský generální štáb do oblasti operací novou  „zbraň,"  píše  The  New York Times .

Ilustrační foto
23. listopadu 2022 - 06:20

Nebyl to odpalovací systém nebo dělo západních spojenců. Jednalo se o Delta Surveillance System, online síť, kterou mohou využívat vojáci, vládní úředníci a dokonce i civilisté k přijímání a výměně důležitých informací o ruských silách.

Před začátkem konfliktu nebyl tento software vyvinutý ve spolupráci s NATO ještě plně otestován v operačních podmínkách.

Delta je jedním z důkazů toho, že se Ukrajina proměnila ve zkušebnu nových zbraní a informačních systémů i nových způsobů jejich využití, jejichž výsledky by podle předpovědí politiků a západních vojenských vůdců mohly určit charakter válek o generace dopředu.

A zatímco ukrajinský konflikt je charakterizován řadou tradičních faktorů, odborníci sledují, jak nové výkony v oblasti technologie a vojenské připravenosti na Ukrajině začínají měnit charakter nepřátelství. Mezi novinky patří kromě Delty dálkově ovládané motorové čluny, protidronová zbraň SkyWiper i nová verze německého protiletadlového systému, která se v Německu dosud nepoužívala.

„Ukrajina je nejlepší polygon, protože máme možnost ověřit všechny předpoklady v operačních podmínkách a přinést revoluční změny v technologiích a charakteru moderního válčení," řekl Michailo Fedorov, místopředseda vlády a ministr ukrajinské digitální transformace.

Poslední jmenovaný vystoupil v říjnu na konferenci NATO v Norfolku ve Virginii, kde  poprvé veřejně  promluvil o Deltě.

Zdůraznil také rostoucí význam dálkově řízených letadel a člunů, které jsou podle představitelů a vojenských expertů dnes velmi populární a tyto zbraně nebyly nikdy použity v takovém počtu v žádném předchozím konfliktu.


Od léta 2021 Ukrajina a její spojenci organizují testy námořních dronů naplněných výbušninami v Černém moři. To vyvrcholilo loni v říjnu útokem na ruskou flotilu poblíž Sevastopolu.

Shaurav Gairola, analytik vojenské firmy Janes, která se specializuje na námořní zbrojení, uvedl, že „útok v Černém moři ukázal vysokou úroveň připravenosti, vzhledem k zřejmé účinnosti použití relativně dobrých redukovaných člunů proti silnějším ruským válečným lodím. Tento útok rozšiřuje obzory současného konfliktu“.

Podle vojenských expertů má potenciálně zvláštní význam použití dálkově ovládaných motorových člunů. Ukáže, jak se může vyvíjet námořní bojová taktika, jak se Spojené státy a jejich spojenci připravují na možné útoky Číny ve Východočínském a Jihočínském moři a také na její agresi proti Tchaj-wanu.

V loňském roce začaly ukrajinské ozbrojené síly používat nově navržené protidronové pušky SkyWiper. Tato zbraň umožňuje vychýlit je z jejich kurzu nebo neutralizovat drony rušením řídícího signálu, byla navržena v Litvě a na trhu byla pouhé dva roky, než bylo rozhodnuto poslat ji do Kyjeva v rámci programu bezpečnostní pomoci NATO.Téměř devět měsíců po konfliktu je SkyWiper jedinou protidronovou zbraní používanou Ukrajinou.

Není jasné, kolik z těchto pušek bylo odesláno do Kyjeva, ale existují zprávy, že Litva k říjnu 2021 vyrobila několik desítek. V rozhovoru pro  The New York Times litevské ministerstvo obrany uvedlo, že země poslala 50 pušek do srpna poté, co to úředníci označili za „klíčovou prioritu“.

Západní smrtící zbraně zasílané na Ukrajinu v rámci vojenské pomoci jsou z velké části modernizované verze starších modelů.

Rafael Loss, odborník na zbraně z Evropské rady pro mezinárodní vztahy, říká, že modernizované protiletadlové prostředky samy o sobě nezmění rovnováhu sil. Ale řekl, že jejich použití na Ukrajině ukázalo, že vláda v Kyjevě překročila vojenskou strategii sovětské éry a přiblížila se úrovni Aliance.

Vysocí představitelé NATO a Ukrajiny uvedli, že software Delta je toho příkladem.  Kombinuje funkce výstražného systému a databáze obsahující mapy a obrázky nepřátelských pozic aktualizované v reálném čase, včetně informací o počtu vojáků účastnících se projekce a zbraních, které mají.

Testování nových technologií na Ukrajině umožňuje velitelům a plánovacím specialistům ve Spojených státech a spojencům rozhodnout, jak investovat peníze dalších 20 let.

Vzhledem k tomu, že konfrontace s Ruskem pokračuje, experti vypracovávají dlouhodobější strategii, která zajistí stabilní spojení a koordinaci akcí spojenců, což za války v Iráku a Afghánistánu často chybělo.

O těchto vojenských reformách se diskutovalo také před nepřátelskými akcemi na Ukrajině. Jak uvedl francouzský generál Philippe Lavigne, vrchní velitel spojeneckých sil pro transformaci (SACT) NATO.

Ukrajina podle něj ukázala, že vojenské konflikty nakonec jistě budou představovat intenzivní konfrontaci nejen na zemi či ve vzduchu, ale také, což je důležité, v kyberprostoru.

„Toto bude dějiště operací z dlouhodobého hlediska," dodal generál Lavigne

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?