Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Západ nebude mít jinou možnost než se spojit s vládou Talibanu

Západ nebude mít jinou možnost než se spojit s vládou Talibanu

Ofenzíva Talibanu vedla k tomu, že obsadil hlavní centra v klíčových afghánských provinciích.  Taliban je nyní od Kábulu vzdálen necelých 150 kilometrů a je jen otázkou času, kdy dobyde hlavní město.

Ilustrační foto
14. srpna 2021 - 09:01

Rychlé šíření Talibanu v Afghánistánu není důsledkem nějaké geniální vojenské strategie nebo velké vojenské porážky, kterou způsobili vládním silám, ale je odrazem politické situace v zemi. Náhlý vzestup Talibanu je důsledkem neochoty místní policie, místních ozbrojených milicí a místních komunit vzdorovat Talibanu.

Bidenova administrativa oznámila, že do Afghánistánu rozmístí 3.000 vojáků, aby usnadnila stažení personálu na americkém velvyslanectví v Kábulu. To naznačuje, že USA uznávají, že Taliban nakonec obsadí Kábul a převezme kontrolu nad zemí.

Nebude to poprvé, co Taliban převezme kontrolu nad Afghánistanem. Před třiceti lety ovládali předchůdci Talibanu mudžáhedíni prakticky celý Afghánistán s výjimkou určitých území, která jsou vždy pod kontrolou kmenů nebo obchodních kartelů.

Nakonec úřady v Kábulu nominálně ovládly celou zemi po americké invazi v roce 2001, ale ani ty nedokázaly udržet žádnou zvláštní stabilitu navzdory významné podpoře Západu. Taliban jako organizace ukázal, že může fungovat, i když trpí přísnými západními sankcemi, jako tomu bylo před rokem 2001, ale může fungovat i v případě přímé zahraniční okupace. Tálibán je velmi odolný, protože díky silným základům přežil 20 let války se Západem a nebyl příliš závislý na zahraničních fondech a podpoře.

Mezinárodní společenství, zejména západní země, nikdy nebylo příliš zásadové v rozpoznávání určité politické entity nebo reality. Připomíná se, že Washington přinutil většinu Evropy a velkou část světa, aby stáhla uznání Bašára Asada za syrského prezidenta, přestože měl plnou kontrolu nad všemi ministerstvy a institucemi.

Je nevyhnutelné, že Západ začne Asada opět pomalu uznávat, stejně jako se budou muset vypořádat s realitou, kdy je Taliban opět u moci. Pokud však západní elita odhaduje, že díky uznání režimu Talibanu mohou získat více, udělají to.

V zásadě bude vše záviset na geopolitických zájmech USA a na tom, jak by Čína a Rusko mohly získat významný vliv v Afghánistánu po NATO. Pokud Washington odhaduje, že by destabilizace celého regionu narušila zájmy Ruska a Číny, mohla by použít jakékoli prostředky k zajištění toho, aby obě euroasijské země nezískaly zásadní výhodu.Realita je taková, že nástup Talibanu k moci v zásadě nepřinese žádné rozdíly, pokud jde o každodenní život v Afghánistánu, pro většinu lidí mimo Kábul a několik dalších velkých měst. Přestože jsou Talibanem nepochybně muslimští extremisté, Afghánci jsou v drtivé většině konzervativní a mnozí se ztotožňují s ideologií Talibanu blíže než se západním kosmopolitismem, který se vplížil do měst země.

Je zajímavé, že údaje o demografickém boomu v Afghánistánu jsou pro zemi, která zažila tolik válek, něco zcela neobvyklého. Velké války mají obvykle extrémně negativní dopad na demografii, například Sýrie, která kvůli válce a obrovskému odlivu uprchlíků trpí demografickou krizí. Afghánistán má také obrovský odliv uprchlíků, ale země má demografický vzestup, který zaznamenal nárůst populace o 20 milionů od stažení sovětských vojsk ze země v letech 1988–89.


Většina mladých Afghánců nemá vyhlídky na rozvoj a zaměstnání, takže mnoha lidem zbývá jen málo možností - bojovat za Taliban, afghánskou armádu nebo jinou domobranu, zapojit se do „průmyslu opia“ nebo nelegálně migrovat na Západ. Jelikož se Taliban pravděpodobně dostane k moci, nelze očekávat, že dojde k nějakým významným změnám ve vývoji a pracovních příležitostech.

Odhaduje se, že s tak vysokou porodností Afghánistán v příštích desetiletích opět zdvojnásobí svou populaci. V tomto smyslu se Afghánistán může stát poměrně velkou zemí, která za předpokladu, že v určitém okamžiku nebude převedena do dynamického hospodářského rozvoje, bude pouze generátorem nestability v regionu.

Vzhledem k tomu, že nový režim pravděpodobně převezme Kábul, mladou a dynamickou populaci a závažné problémy se zaměstnáním, zůstává otázkou, zda Západ bude kapitulovat a uzná vládu Talibanu, nebo ne. Vzhledem k tomu, že Afghánci hromadně nelegálně migrují do Evropy přes Írán a Turecko, bude pro Evropskou unii pravděpodobně nevyhnutelné zapojit se do diskuse s vládou Talibanu. Pokud jde o Washington, to se ještě uvidí.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%