Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Zacharová k Borellovi: Jde o nekalou soutěž

Zacharová k Borellovi: Jde o nekalou soutěž

Rusko se uchýlilo k dezinformacím o jiných vakcínách na podporu své vlastní vakcíny proti koronavirům, uvedl v pondělí nejvyšší diplomat EU.

Maria Zacharová, ruské ministerstvo zahraničí
30. prosince 2020 - 09:01

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell na svém oficiálním blogu o hrozbě dezinformací napsal: „Někteří zahraniční aktéři, ať už státní, nebo nestátní, se dokonce zapojují do dezinformačních kampaní a záměrně šíří nepravdivé nebo zavádějící informace,“

„Například západní vývojáři vakcín se otevřeně vysmívají vícejazyčným ruským státem kontrolovaným médiím, která v některých případech uváděla absurdní tvrzení, že západní vakcíny promění lidi v opice. Takové „příběhy“ jsou zjevně zaměřena na země, kde chce Rusko prodat vlastní vakcínu Sputnik V. “

Borell neuváděl žádná konkrétní média nebo odbytiště, kde by se takové dezinformace údajně šířily.

Dále varoval: „Za současné pandemie jakýkoli pokus o vyvolání takových nepodložených pochybností ohrožuje veřejné zdraví. Teroristické organizace, jako je Da'esh (ISIS), také využívají zmatek v době korona pandemie k šíření své vlastní propagandy. “

Moskva tato obvinění opakovaně odmítla s tvrzením, že proti ruské vakcíně je cílena dezinformační kampaň podporována zahraničím.Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharová komentovala prohlášení šéfa diplomacie EU Josepa Borrella, který porovnal úsilí Moskvy v boji proti koronavirové pandemii s aktivitami teroristické organizace Islámský stát.

Jak  poznamenala Zacharová, zástupce Evropské unie se snaží vyvodit „absolutně nevhodné paralely“ mezi ruským úsilím bojovat proti COVID-19 a „teroristickou činností Islámského státu, která nemá žádné opodstatnění“.

„Borrel šířením falešných informací démonizuje ruská média a novináře. Vyzývá k odporu proti manipulaci v médiích a zdá se, že sám prokazuje jasné příznaky infekce „infodemie“, uvedla Zacharová.

Podle Zacharové pro Moskvu „nebylo překvapením“, že rostoucí „válka vakcín“ byla v poslední době doprovázena množstvím pověstí, falešných nebo záměrně zkreslených informací.

Diplomatka poukázal na to, že ministerstvo zahraničí nemůže vnímat Borrellovu rétoriku jinak než „jako pokus o nekalou soutěž namířenou proti Rusku a ruským vakcínám“.

(rp,prvnizpravy.cz,aa.com,rt, foto:arch.)