Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Wahington by proti Pákistánu a Číně mohl postavit Balúčistan

Wahington by proti Pákistánu a Číně mohl postavit Balúčistan

Možnost, že by budoucí americká administrativa by mohla zkusit řešení „Kuvajtu“ s Balúčistánem, roste.

Ilustrační foto
14. září 2021 - 09:01
.
V roce 1899 uzavřela Velká Británie dohodu s vůdcem separatistů v Kuvajtu, aby se z malého území Perského zálivu stal britský protektorát. Pro Brity mělo přerušení spojení Kuvajtu s osmanským Irákem strategický smysl: Posílením Kuvajtu jako samostatného subjektu se zahraniční politice podřízené úřadu Britské Indie podařilo zmařit německý plán na vybudování železnice v Perském zálivu.

Pákistán může po vítězství Talibanu v Afghánistánu v regionu posílit. Mnoho nejvyšších pákistánských představitelů slaví americkou porážku. To by nemělo nikoho překvapovat. Zatímco Spojené státy a Pákistán byly během studené války spojenci, bilaterální partnerství bylo vždy napjaté. Pákistán nesnášel, že jsou druhou volbou Ameriky, a následné americké administrativy a že s ním jednaly jako s přítelem za příznivého počasí: Objímaly Pákistánce, když Spojené státy potřebovaly pomoc země, ale ignorovaly, ne-li sankcionovaly, když už pákistánská podpora přestala být důležitá pro daný problém.Nikdy však nebyly vztahy tak napjaté jako v poslední době. Bývalý premiér Naváz Šarif i dnes úřadující premiér Imran Chán prodali pákistánskou svrchovanost čínským investicím. Po stažení Ameriky z Afghánistánu hledá Čína nové příležitosti. Již se šíří zvěsti, že čínská armáda převezme provoz letecké základny Bagram a bude se snažit ovládnout  těžbu afghánské produkce vzácných zemin. První z nich bude pro Spojené státy strategickým problémem, i když analytici přehánějí, protože ignorují exponenciální nesoulad mezi tím, co může mít Afghánistán, co může kdokoli extrahovat a přehlížet potenciální napětí mezi Talibanem a Čínou ohledně východoturkického islámského hnutí.Bidenův tým může být strategicky krátkozraký, ale nová generace republikánů a mnoho demokratů nesnáší roli Pákistánu, která narušuje mír a prosperitu Afghánistánu a posiluje postavení Talibanu. Ještě širší skupina amerických tvůrců politik - včetně prezidenta Joe Bidena a jeho předchůdce Donalda Trumpa - ospravedlňuje americké stažení kvůli potřebě čelit Číně.

Jak pákistánský význam ve Washingtonu klesá a roste strach z Číny, roste možnost, že budoucí americká administrativa může zkusit „kuvajtské“ řešení s Balúčistánem. Balúčové mají svůj vlastní jazyk a samostatnou identitu. V desetiletích před rozdělením Indie v roce 1947 se Balúčistán - přinejmenším ty části, které nebyly začleněny do Persie - spojil do volné konfederace států Balúč pod britskou ochranou. Zatímco některé balúčské knížecí státy se rozhodly připojit k Pákistánu, největší a nejdůležitější - Khan-e-Qalat - prosazoval nezávislost několik měsíců, než jej Pákistán nakonec pohltil. Přístavní město Gwádar mezitím zůstalo součástí sultanátu Omán, dokud jej Pákistán v roce 1958 nepřičlenil. Patří nejen mezi nejdůležitější přístavy v „The String of Pearls“, ale je také východiskem čínského mnohamiliardového čínsko-pákistánského ekonomického koridoru (CPEC). Bez přístavu Gwádar by  strategický a ekonomický potenciál CPEC rychle ztrácel na hodnotě.


Balúčové jsou již dlouho nervózní uvnitř Pákistánu. První desetiletí Pákistán region zanedbával. Investoval málo a zanechal původní britský administrativní systém. V roce 1958 povstaly kmeny Balúčů proti pákistánské nadvládě, a Karáčí (hlavní město Pákistánu před vytvořením Islámábádu) vyhlásilo stanné právo a přistoupilo k demontáži kmenového systému a vymazání jakékoli představy, že Balúčistán byl legitimní entitou. Na tomto pozadí zahájila Balúčistánská lidová osvobozenecká fronta partyzánskou kampaň nízké intenzity. V roce 1970, kdy Pákistán také čelil nepokojům (a případnému odtržení) své bengálské populace, souhlasil s vytvořením provincie Balúčistán. V následujících desetiletích vypukly opakované občanské rozepře - nejprve za vlády prezidenta Zulfikara Aliho Bhutta a poté na pozadí plánu rozvoje z roku 2004, o kterém místní věřili, že povede k přílivu Paňdžábců do regionu. Balúčští  ozbrojenci a teroristé nadále obtěžují pákistánské státní síly. (Samostatné skupiny Balúčů, možná financované Saúdskou Arábií, podobně obtěžují íránské síly uvnitř neklidné íránské provincie Sistan a Balúčistán .

Jelikož se Pákistán nejen odvrací od USA, ale prostřednictvím svých zástupců Talibanu a Číny se snaží Washington pokořit, nová generace amerických stratégů, tvůrců politik a zpravodajských profesionálů může přehodnotit hranice, které od dob Trumanovy administrativy ovládají bilaterální vztahy. Bangladéš se koneckonců odtrhl od Pákistánu a nyní je stabilní a umírněnou zemí. Je stále více představitelné, že nová generace amerických politiků, kteří jsou méně důvěřiví vůči Islámábádu a méně se zajímají o pákistánské cítění, si může klást otázku, zda by bylo americkým zájmem, aby osamostatnili Balúčistán.

(rp,prvnizpravy.cz,nationalinterest,foto:arch.)