Svátek má: Gita

Zprávy

Velikost textu:

Vietnamský koronavirus: Úspěch a neúspěch zároveň

Vietnamský koronavirus: Úspěch a neúspěch zároveň

Mezi nejúspěšnější bojovníky s invazní breberkou zvanou koronavirus SARS-Cov-2 patřil v Asii Vietnam. Neoprávněně byl ve stínu Jižní Koreje.

Ilustrační foto
19. června 2021 - 07:20

Do konce roku 2020 zaznamenala země s 96 miliony obyvatel méně než 1400 případů. Ale v očkování se slávy nedočká, upozorňuje publicista František Roček.

Podobně jako např. v Británii, a dalších státech Evropy, míra koronavirové nákazy od počátku května 2021 ve Vietnamu prudce vzrostla. Kromě toho Vietnam se nyní při očkování své populace řadí v počtu očkovaných až za většinu ostatních států jihovýchodní Asie. Možná  nebude Vietnam schopen naočkovat více než polovinu své populace dříve než příští rok.

A přece pozitivum

Mezi začátkem pandemie v roce 2000 a 7. květnem letošního roku zaznamenal Vietnam pouze 3 137 případů Covid-19. Od 7. května se počet nakažených k 16. červnu vyšplhal na 11 635. Ve srovnání s většinou ostatních zemí si Vietnam stále vede dobře.

Sousední Kambodža má pouhých 16 milionů obyvatel ve srovnání s 96 miliony obyvatel Vietnamu, ale nahlásila více než 40 100 případů, přičemž 16. června to bylo 693 nových případů. Thajsko s počtem obyvatel podobným vietnamskému zaznamenalo více než 205 000 případů.

Vietnam je však nyní hodnocen jako jeden z nejhorších v jihovýchodní Asii pro očkovací kampaň. Bylo podáno pouze 1,6 milionu vakcín. Např. Laos, druhý nejchudší stát v regionu, plně očkoval 5,6 % své populace.

Optimismus je při pandemii nežádoucí

Proč je Vietnam jedním z nejlepších na světě při zamezení počtu onemocnění koronavirem, ale jedním z nejhorších, pokud jde o očkování?

Finance na vakcíny má. Podle nejnovějších odhadů se Vietnam již postaral o 31 miliony dávek vakcíny Pfizer, dojednal nákupem 50-150 milionů dávek ruského Sputniku V a pravděpodobně obdrží asi 38,9 milionu dávek elixíru AstraZeneca. Dalších asi 30 milionů dávek pravděpodobně pochází z firemních nákupů. Vedou se rozhovory s tchajwanským Medigenem o 3-10 milionech dávek. Vláda dosud vynaložila na 630 milionů dolarů ze 1,1 miliardy dolarů potřebných na nákup 150 milionů vakcín, které si objednala.

Jenže, většina nákupů byla zajištěna po prudkém nárůstu infekcí na konci dubna a na začátku května, takže dodávky většiny vakcín lze očekávat až koncem roku 2021?

Vietnamci nespěchali a např. vakcína Pfizer byla schválena místními regulátory až 12. června, atp.

Kambodža by mohla do konce roku 2021 mít naočkovanou půlku populace. Pokud většina vakcín dorazí do Vietnamu až koncem roku, může trvat až do příštího roku, než se dosáhne 50% imunity.

Podle analýzy Asia Times, pokud chce Vietnam plně očkovat 50% populace dvoudávkovým očkováním během šesti měsíců, bude muset podávat asi 533 000 vakcín denně. To je dnes jenom sen.

Kde se stala chyba? Nikde. Jenom pomazaní úředníci se infikovali optimismem. To je zákeřná forma psychické nemoci.

V analýze deníku Asia Times dumají nad příčinami. Vietnamské úřady se pravděpodobně počátkem roku 2021 domnívaly, že nemusí spěchat při pohledu na statistiky relativně nízkého počtu případů Covid-19.Další souvislosti

Faktorů vedoucích k pozdnímu nástupu očkování je více.

První vakcíny, které dorazily do Kambodži a Laosu, byly darovány Čínou koncem prosince a ledna. Převážná většina vakcín podávaných v těchto zemích, s výjimkou několika stovek tisíc dávek darovaných Covaxem, pocházela z čínského Sinopharmu nebo Sinovacu. Vietnam byl však posledním státem jihovýchodní Asie, který schválil vakcíny Sinopharm.

Vliv na očkování má i politika. V západní Evropě magoři vyvolali hysterii proti ruskému Sputniku V, vietnamští demonstranti křičeli v ulicích protičínské slogany kvůli napětí v Jihočínském moři, a vláda spíše opatrně (rozpačitě) mlčela. Dá se říci, že očkování zbrzdil protičínský nacionalismus.

Také vietnamské politiky počátkem roku 2021 poněkud rozptýlil Národní kongres komunistické strany, kde se každých pět let odehrává výměna u koryt politiků. Vakcíny šly v té době do pozadí.

Možná se též sázelo na farmaceutický rychlozázrak při vývoji domácích vakcín? Nyní má Vietnam čtyři vakcíny ve vývoji u společností Nanogen, Vabiotech, Polyvac a Institute of Vaccines and Medical Biologicals (IVAC).

Dalším faktorem mohlo být, že vietnamská vláda považovala mezinárodní a domácí poptávku po vakcínách za ideální okamžik k posílení svého farmaceutického a biotechnologického průmyslu. V rámci mezinárodního programem Covax Světové zdravotnické organizace probíhají jednání o zřízení výrobního závodu ve Vietnamu. Doufalo ministerstvo zdravotnictví v rychlejší jednání?


Co prorokovat?

Vietnam zaostává zčásti díky špatnému plánování ze strany vlády. Vláda má mínus mezi občany i za to, že se obrátila na Čínu, z čehož dostávají nacionalisté psotník.

Vietnamští Kalouskové začínají lézt po zdi z toho, že menší tempo vakcinace ovlivní vietnamskou ekonomiku. Prorokují, že do roku 2022 musí vláda vyčarovat imunitu stáda, aby kvůli rostoucímu počtu nemocí covid-19 nebylo potřeba více protiepidemických omezení v silně industrializovaných oblastech země, vyrábějících pro posvátné globální dodavatelské řetězce.

Jaké je poučení?

Žádné. V boji s pandemií koronaviru alias SARS-Cov-2 vidíme, podobně jako ve Vietnamu, že nás nečeká nic jiného než stálé problémy s nedokonalými kalkulacemi.

Před pár dny jsem v TV zahlédl povídání s lékařem, který upozornil, že dosud ještě nevíme, co všechno tato nemoc znamená. Budeme to vědět asi až za 2 i 3 roky, protože jde o čerstvý problém.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano
transparent.gif transparent.gif
13%
Ne
transparent.gif transparent.gif
33%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
54%