Svátek má: Přemysl

Zprávy

Velikost textu:

Většina případů koronaviru v USA pochází z domácího šíření

Většina případů koronaviru v USA pochází z domácího šíření

<< SERIÁL (1) >> Ohlédnutí za pandemií: USA je doslova učebnicovým příkladem rozšíření koronaviru v moderní technicky vyspělé společnosti, píše publicista František Roček v komentářipro Prvnizpravy.cz.

Ilustrační foto
24. srpna 2020 - 09:01

Nejpozději koncem ledna 2020 bylo zřejmé, že koronavirus je lehce přenosnou infekcí. Přesto došlo k vypuknutí koronaviru v New Yorku začátkem března 2020 natolik, že se město stalo hlavním zdrojem nových infekcí v USA. Tisíce infikovaných lidí odjelo z města a šířilo ohniska koronaviru po celé zemi.

Vědecký výzkum ukázal, že vlna koronaviru se přehnala z New Yorku přes velkou část země, než město začalo vyžadovat protiepidemická opatření a sociální distancování. Informoval o tom New York Times 7. května 2020 ..

Vědci soustředili informace ze sledování genetických mutací viru, cestovní historie infikovaných lidí a modelů ohniska odborníky na infekční choroby. „Nyní máme dostatek dat, abychom se cítili docela jisti, že New York byl hlavní bránou pro vstup koronaviru do zbytku země," uvedl Nathan Grubaugh, epidemiolog na Yale School of Public Health.

Analýza genetických vzorků ukazuje, že více infekcí po celé zemi pocházelo z linie koronaviru spojené s ohniskem v New Yorku, než z linie šíření spojené s ohniskem ve státě Washington.Stopa New Yorku je nepřehlédnutelná

„Vypadá to, že většina domácích přenosů koronavirové infekce je v podstatě od cestujících z New Yorku," řekl Dr. Kari Stefansson, zakladatel a generální ředitel společnosti deCODE Genetics, přední firmy zabývající se analýzou genomu, se sídlem v islandském Reykjavíku.

Ústřední rolí při šíření koronaviru v USA získalo newyorské ohnisko koronaviru proto, že rozhodnutí úředníků státu New York a federálních úředníků v rámci boje proti koronaviru přišlo příliš pozdě - včetně distančních opatření a omezení mezinárodních letů.

Přílet cestujících z ciziny do USA do 17 měst v USA situaci ještě více komplikoval. Cestování infikovaných lidí z jiných amerických měst po USA také vyvolalo infekce po celé zemi, včetně časného propuknutí v oblasti Seattlu, odkud se infekce rozšířila do více než tuctu států, upozorňují vědci. I kdyby se New Yorku podařilo šíření virus zpomalit, pravděpodobně by se šířil koronavirus dál z jiných míst.

V březnu bylo již na koronavirovou prevenci pozdě. Když 13. března prezident Trump omezil cestování z Evropy, byla omezení již v podstatě zbytečná, protože koronavirus přivezený z Evropy se již šířil USA.

„Znamená to, že jsme správný čas zmeškali, a většina případů v této zemi pochází z domácího šíření (koronaviru)," řekl Kristian Andersen, profesor imunologie a mikrobiologie na Scripps Research a dodal: „Stále slyším, že je to chyba někoho jiného. To není pravda. Není to chyba někoho jiného, je to naše vlastní chyba.“

K tomu lze dodat: Podle odhadu amerického federálního Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mezi 1 milion a 2,4 milionu lidí bylo infikováno koronavirem v USA na konci února a začátkem března 2020.

Robert Redfield, ředitel Federálního centra pro kontrolu a prevenci nemocí, v srpnu 2020 řekl, že více než 60 milionů Američanů mohlo být infikováno Corona19. Uvedl, že asi 90% případů infekce nebylo testy identifikováno.

„Věříme, že současný počet onemocnění covid-19 v USA je mezi 10% a 20 procent," řekl Redfield, „ …což znamená, že více než 60 milionů lidí bylo infikováno… Pro taková čísla však neexistuje žádný základ. …odhadujeme, že když 2 miliony lidí byly diagnostikovány s potvrzenou diagnózou, skutečný počet infikovaných lidí byl 20 milionů," řekl.

V článku v New York Times ze 7. května zanedbání prevence je popsáno takto: Nedostatečné testování zakrývalo skutečný rozsah ohniska ve městě a úředníci jednali podle neúplných a někdy protichůdných informací. Obrovský nárůst případů newyorské epidemie také částečně souvisí s množstvím zahraničních návštěvníků, zejména z Evropy, odkud pocházela většina identifikovaných infekcí covid-19.

Genetici analyzovali více než 2000 vzorků viru od infikovaných lidí. Koronavirus infikuje nové lidi, replikuje se a přitom mutuje. Tyto mutace obvykle nemění chování viru, ale nové a nové mutace dovolují sledovat cestu viru.

Proto vědci zjistili, že většina vzorků odebraných v Texasu, Ohiu, Louisianě, Idahu, Wisconsinu a mnoha dalších státech nese mutace, které lze vysledovat zpět k virům zavlečeným do New Yorku.

Epidemiolog Nathan Grubaugh odhadl, že viry šířící se z New Yorku představovali 60 až 65 procent infekcí identifikovaných v celé zemi. Ale jde pouze o předběžný obraz šíření infekce. Souhlasili však již v té době, že šíření koronaviru v New Yorku začalo počátkem března.

Podle genetiků přiletěl koronavirus ze dvou směrů: z Číny a z Evropy. Koronaviry z New Yorku mají zřetelný genetický podpis spojující New York s ohnisky v Evropě. Koronavirus přímo z Číny se šířil ze státu Washington.

Alessandro Vespignani z University v Bostonu v rámci výzkumu ukázal, jak rychle a neviditelně vypukla epidemie v New Yorku. Dne 1. března byl v New Yorku potvrzen první případ koronaviru, ale město mělo pravděpodobně více než 10 000 nezjištěných infekcí.


Osudové souvislosti

Samozřejmě státy New York a Washington nejsou jediným zdrojem ohniska. Vědci se domnívají, že k rozšíření koronaviru přispěla další velká domácí „hnízda“ zejména na Středozápadě a na jihu, protože mezinárodní letiště jsou po celých USA. Koronavirus mohl přistát i v letadlech, která neletěla z Číny nebo z Evropy. Cestující z Číny mohli do USA přiletět s mezipřistáním na letišti kdekoliv na světě.

Čili mandaríni z USA a států EU se chovali podobně jako úslužní mandaríni nižšího stupně zaměstnaní v kancelářích v čínském Wuhanu. Čekali…

Proto se domnívám, že všichni zainteresovaní úředníci a politici na světě postupovali podobně jako mandaríni nižšího stupně ve Wuhanu v prosinci 2019:
  1. Nejprve nedůvěřovali, že by se mohlo u nich projevit něco až katastrofického. Okřikovali alarmisty.
  2. S tím jsou spojena relativně formální omezení přicestování do státu z ohrožených oblastí.
  3. S obojím je spojeno nepochopení osudově nebezpečného globálního propojení planety lidí leteckou dopravou.
Tvrdá opatření začali včas uplatňovat až státy, do kterých se dostal covid-19 až v 2. Vlně z dříve napadených států. Např. v ČR včas administrativa reagovala na pohromu v Itálii.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)