Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Ve Švýcarské gardě budou "šlapat" ženy

Ve Švýcarské gardě budou "šlapat" ženy

Papežská švýcarská stráž zvažuje v budoucnu přijetí žen jako rekrutů. Jak řekl prezident Nadace Papežských švýcarských strážních Jean-Pierre Roth švýcarským nedělním novinám.

Švýcarská garda
14. září 2021 - 07:20

Plánovaná nová budova kasáren ve Vatikánu by měla nabídnout také prostor pro ženské rekruty. Bývalý prezident Švýcarské národní banky v pondělí řekl, že to byla jeho starost  hned od začátku.

Jak online platforma Katholisch.de informovala o budově v květnu 2027, bude slavnostně otevřena při 500. výročí obsazení Říma. V té době zemřelo 147 ze 189 strážců při obraně apoštolského paláce před žoldnéřskou armádou.

[BANNE]

Problémy mladých talentů

Prezidentka nadace Švýcarské gardy Ruth Metzler-Arnoldová měla z této iniciativy radost. „Jakmile jsou přijati strážní, zvyšuje se také náborový potenciál pro stráže,“ řekla švýcarská křesťanská demokrat katolické online službě.

Švýcarská garda se nakonec musela potýkat s obavami o další generaci. V roce 2018 papež František reformoval nejstarší vojenské sbory na světě a zvýšil počet vojáků ze 110 na 135. Aby si tento počet udrželi, musí podle Katholisch.de každý rok přijmout mezi 30 a 35 kandidáty do Švýcarské gardy.

Do sboru založeného papežem Juliem II mají zatím možnost nastoupit pouze švýcarští občané mezi 19 a 30 lety. Uchazeči musí být alespoň 1,74 metru vysocí a atletičtí, mít ukončené odborné vzdělání nebo středoškolský diplom a absolvovat náborovou školu švýcarské armády.

(rp,prvnizpravy.cz,freiheit,foto:arch.)