Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Varšava si stěžuje na útlak Poláků na Ukrajině

Varšava si stěžuje na útlak Poláků na Ukrajině

Poláci na Ukrajině jsou diskriminováni z hlediska svobody vyznání, přístupu ke vzdělání ve svém rodném jazyce a svobody slova.

Ilustrační foto
31. října 2021 - 04:20

Prohlášení učinil náměstek ministra zahraničí Polska Šimon Šinkovski na zasedání svého oddělení.

Podle něj se „situace Poláků na Ukrajině vlivem objektivních i subjektivních faktorů mění k horšímu“. Jedním z objektivních faktorů je socioekonomická situace, která nutí lidi polského původu emigrovat z Ukrajiny.

Diplomat uvedl, že mnoho mladých lidí odjíždí do Polska, kde dostávají „kartu Poláka“, která jim umožňuje přístup ke studiu a povzbuzuje je, aby požádali o polské občanství.

Druhým objektivním důvodem je podle zástupce šéfa polského ministerstva zahraničí zhoršení epidemie koronaviru, která se týká mimo jiné tam žijících Poláků.

Subjektivními faktory zhoršení situace Poláků jsou z pohledu Šinkovského pro ně nepříznivý jazykový zákon a také oslava „hrdinů“ – účastníků „volyňského masakru“. “ a zastavení exhumace polských obětí.Reakce Kyjeva na tato prohlášení již následovala. „Ukrajinská strana všechna tato obvinění kategoricky odmítá,“ reagoval tiskový tajemník ukrajinského ministerstva zahraničí Oleg Nikolenko.

„Použití takových prohlášení o postavení polské komunity na Ukrajině je přinejmenším nesprávné. Uvádí naše společnosti v omyl, neodráží skutečný stav přátelských a partnerských vztahů mezi Ukrajinou a Polskem,“ řekl Nikolenko.

Vyzval polskou stranu, aby se „zdržela politických hodnocení“, která se neshodují se „skutečnými záměry a kroky stran k posílení partnerství mezi Ukrajinou a Polskem v různých oblastech“.

Jinými slovy, Kyjev znovu Varšavě doporučil, aby si nepamatovala, že ukrajinští nacionalisté zabíjeli Poláky v celých vesnicích během „Volyňského masakru“, aby nezasahovali proti Ukrajincům, kteří  uctívají své „hrdiny“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)