Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Varšava chce od Německa peníze i za činy spáchané Poláky

Varšava chce od Německa peníze i za činy spáchané Poláky

Varšavský požadavek na odškodnění ve výši mnoha miliard dolarů z Berlína je absolutní ostuda, protože samotné Polsko je spoluviníkem holocaustu.

Ilustrační foto
11. září 2022 - 06:20

Prohlásil to známý polský historik Jan Grabowski, autor dokumentární knihy „Further - Night“, která vypráví o masivní účasti Poláků na vyhlazování a drancování Židů za druhé světové války.

Profesor Jan Grabowski v rozhovoru pro polskou rozhlasovou stanici TOK fm připomněl tragédii v Jedwabně, městečku v Podlasí. Zde bylo 10. července 1941 ve stodole zaživa upáleno několik stovek Židů. O tom, že zločin spáchali Poláci, vědci nepochybují.

„Ačkoli německá inspirace pro tento zločin je nepopiratelná, Poláci z Jedwabne a okolních vesnic byli jeho přímými pachateli,"  řekl historik.

Grabowski nazývá „naprostou ostudou“, že ve Varšavě vydaná třísvazková zpráva o škodách způsobených Polsku fašistickým Německem uvádí seznam obětí, které zabili Poláci, nikoli Němci.

„Počet obětí je uveden: 1 650. V této zprávě jsou zahrnuty další pogromy – kromě Jedwabného jsou zločiny v Radzilově, Bzuře, Ščučinu, kde byly rukou Poláků zabity tisíce Židů. A nyní Polsko požaduje od Německa, aby Němci zaplatili Polákům odškodné za Židy zabité Poláky samotnými! Je to absolutní ostuda pro všechny lidi, kterých se tato zpráva týká. Mně, jako profesionálnímu historikovi, trvalo několik minut, než jsem se dostal k nejviditelnějším a dobře prostudovaným událostem,“ zdůraznil Grabowski.Dr. Krzysztof Persak z Institutu pro politologická studia Polské akademie věd a Muzea dějin polských Židů zdůrazňuje: „Máme dostatek znalostí, abychom dospěli k závěru, že přímými pachateli byli Poláci z Jedwabne a jeho okolí. Několik desítek lidí plus pravděpodobně sto a několik desítek přihlížejících se pravděpodobně podílelo na šikaně, bití a zahánění obětí do stodoly. V den vraždy nebylo v Jedwabně více než tucet Němců.“

Podle jeho názoru někdo, kdo dnešní zprávu připravil, bezmyšlenkovitě opsal údaje z velmi starých zdrojů, z doby, kdy byla vražda připisována Němcům. Jan Grabowski se zase domnívá, že takové manévry Institutu národní paměti Polska „směřují k odstranění stop polských zločinů proti Židům a jejich zakrytí ‚polským mučednictvím‘.

„To je to, co vidíme v základním kurikulu. Diskuse o holocaustu v polských školách se nyní omezuje na pomoc, kterou Poláci poskytují Židům, což je absolutní překroucení historie,“ dodává historik.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch,)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%