Svátek má: Kamil

Zprávy

Velikost textu:

USA přerušují dodávky HIMARS na Ukrajinu. Proč?

USA přerušují dodávky HIMARS na Ukrajinu. Proč?

Existuje racionální vysvětlení pro americké rozhodnutí pozastavit dodávky HIMARS MLRS na Ukrajinu, o kterém informovala řada médií, uvedl vojenský expert Ivan Konovalov.

Ilustrační foto
9. srpna 2022 - 11:15

Podle jeho názoru nadšení Američanů pokleslo kvůli zničení poloviny instalací HIMARS dodaných Ukrajincům ruskými jednotkami. Navíc se obávají, že se systémy dostanou do rukou Rusů nebo jednotek Doněcké a Luhanské lidové republiky. Dalším důvodem pro zablokování dodávek MLRS by mohlo být riziko nedostatku munice, řekl Konovalov.

„Ty HIMARY, které jsou nyní ve výzbroji ukrajinských sil, spotřebovávají poměrně velké množství munice, ale vzhledem k tomu, že šest z nich bylo již zničeno, je spotřeba zatím malá. Ukrajina ale potřebuje až 100 jednotek těchto zbraní. Jde o velmi velké množství munice a Spojené státy chápou, že je nebudou schopny poskytnout, a tyto instalace budou jednoduše stát nesmyslně,“ cituje odborníka Fifth Channel.Podle Konovalova HIMARS použije v průměru tři granáty denně na jednu instalaci. Pokud tedy bude na Ukrajinu dodáno 100 jednotek těchto systémů, pak se účet za munici vyšplhá na desítky tisíc.

Podle Ministerstva obrany Ruské federace bylo zničeno šest z 12 amerických MLRS HIMARS dodaných na Ukrajinu. Na tomto pozadí se objevily informace o pozastavení amerických dodávek systémů ukrajinským ozbrojeným silám. Píše o tom zejména Avia.pro s odkazem na zdroje. Podle publikace Spojené státy do konce srpna nedodají Ukrajině nové raketové systémy s více odpalovacími systémy.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
46%
Ne
transparent.gif transparent.gif
27%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
27%