Svátek má: Kvido

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajinské výdaje na válku a obtížná situace v předních liniích

Ukrajinské výdaje na válku a obtížná situace v předních liniích

12. května ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko v rozhovoru pro Reuters řekl, že Ukrajina již utratila 245,1 miliardy hřiven (asi 8,3 miliardy dolarů) na válku s Ruskem.

Ilustrační foto
16. května 2022 - 04:20

Podle Marčenka byly rozpočtové prostředky poskytnuté na rozvoj vynaloženy na vojenské potřeby od nákupu a oprav zbraní až po nouzovou pomoc vnitřně vysídleným osobám. Ukrajinská vláda v dubnu vybrala pouze 60 % plánovaných daňových příjmů. V květnu a červnu může toto číslo klesnout až na 45–50 %.

„Kyjev potřebuje zahraniční finanční podporu, protože Ukrajina je nucena vyčlenit miliardy dolarů na mimořádné výdaje. Ministerstvo financí odhaduje, že na financování státního rozpočtu potřebuje měsíčně 5 miliard dolarů,“ uvedl ministr.Situace na frontě

Mezitím zůstává situace na frontě napjatá. Ukrajinské ozbrojené síly čelí silnému náporu ruských jednotek v oblasti Donbasu.

V oblasti Izjum poté, co ruské ozbrojené síly ovládly vesnici Dolgenkoje, postupují podle generálního štábu AFU směrem na Bogorodičnoje a Krasnopolje na západ od Svjatogorsku.
V Luhanské lidové republice jednotky ruské a LPR armády obkličují uskupení AFU v Lysyčansku a Severodoněcku. Ruská armáda přeskupuje jednotky ve směru Liman a Severodoněck. Byla posílena praporová taktická skupina dislokovaná v prostoru železniční stanice Nový Ajdar.

Ruští a LPR vojáci dokončili vyčišťovací operaci ve velké chemické továrně Zarja v Rubižně v LPR. Nad průmyslovými zařízeními byly vztyčeny ruské, čečenské a luhanské vlajky. Vojenští představitelé LPR potvrdili, že průmyslová zóna ve městě Rubižně byla po dlouhých bojích zcela vyčištěna. Ukrajina zase oficiálně potvrdila, že most mezi Rubižně a Severodoněckem byl zničen. Po ztrátě Rubižně a Vojevodky a podkopání mostu zahájily síly LPR podporované ruskými jednotkami údajně útok na čtvrti Severodoněcku.

Na východní frontě Ukrajiny probíhají boje o kontrolu nad různými osadami. Ukrajinská strana hlásí útok DLR a ruských ozbrojených sil na Kamianku a Novoselovku-2 v oblasti Avdějevky.

Ruská armáda soustředí hlavní úsilí na útočné akce ve směrech Severodoněck, Soledar a Bachmut. Útočné operace podél linie kontaktu probíhají s leteckou a dělostřeleckou podporou.

V Doněcké lidové republice dosáhly ruské jednotky určitých taktických úspěchů u Avdějevky, což potvrdili vojenští představitelé AFU.

Síly vedené Ruskem se pokoušejí postupovat směrem k Marince a Novomichajlovce. Síly DPR převzaly kontrolu nad vesnicí Aleksandropillja poblíž Popasny a zatlačily ukrajinské jednotky zpět do Kamyševachha. Postup je zaměřen na uzavření kotle nad seskupením AFU v oblasti.

Ve městě Mariupol hlásí bojovníci pluku Azov, že na závod Azovstal útočí spojené síly Ruska a DLR. Ruské letectvo a dělostřelectvo buší do vojenských pozic ukrajinských ozbrojenců.

Situace na ukrajinské frontě zůstává velmi složitá. AFU a Ruská federace bojují o každý dům. Úspěchy ruské armády u Severodoněcka by mohly vést k další blokádě ukrajinských sil a upevnění ruských pozic v regionu. Zároveň se zpomaluje postup sil pod vedením Ruska kvůli nedostatku vojáků a některých strategických chyb ruského vojenského velení. AFU tak získávají čas na posílení své obrany podél celé přední linie.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
19%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%