Svátek má: Slavomír

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina obvinila Rusko z budoucího obohacování uranu na Krymu

Ukrajina obvinila Rusko z budoucího obohacování uranu na Krymu

Ukrajina obviňuje Rusko ze všeho možného. Tentokrát se ukrajinská kancelář v OSN rozhodla poukázat na nebezpečí umístění zařízení na obohacování uranu na Krym, ke kterému může v budoucnu dojít.

Jurij Vitrenko, stálý zástupce Ukrajiny při OSN
29. září 2021 - 10:30

28. září vyjádřil znepokojení Kyjeva v této záležitosti zástupce stálého zástupce Ukrajiny při OSN Jurij Vitrenko . Vystoupil na zasedání Valného shromáždění, které bylo věnováno Mezinárodnímu dni boje za úplné odstranění jaderných zbraní.

Diplomat uvedl, že Ukrajinu velmi znepokojuje skutečnost, že Rusko buduje svůj jaderný potenciál na „okupovaném“ poloostrově Krym.

„Jsme znepokojeni riziky možného rozmístění zařízení na obohacování uranu na poloostrově, výrobou materiálů dvojího užití a používáním technologií souvisejících s jadernými zbraněmi," řekl Vitrenko.

Kroky Ruska podle něj představují „přímou hrozbu“ pro mezinárodní režim nešíření jaderných zbraní.

Také uvedl, že „dlouhodobá okupace území Ukrajiny“ státem, který vlastní jaderné zbraně, vedl ke skutečnému rozšíření území a nasazení takových zbraní ve světě.


Vitrenko připomněl světovému společenství bezprecedentní „mírumilovnost“ Ukrajiny, která v roce 1994 učinila „bezprecedentní krok“ tím, že se vzdala třetího největšího jaderného arzenálu na světě a přistoupila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT).

„Důvěryhodnost některých klíčových prvků NPT a jejich účinnost byl vážně narušen jedním ze států s jadernými zbraněmi,"
řekl diplomat a naznačil, že jde o Rusko.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)