Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Ukrajina částečně zastaví tranzit plynu do Evropy

Ukrajina částečně zastaví tranzit plynu do Evropy

Ruská válka proti Ukrajině má nyní dopad na tranzit plynu do Evropy. V Luhanské oblasti na Ukrajině od středy zastavila tranzit.

Ilustrační foto
11. května 2022 - 10:30

V důsledku toho je méně o 32,6 milionu metrů krychlových plynu denně – to je téměř třetina maximálního množství, které lze každý den přepravit přes Ukrajinu do Evropy, oznámil v úterý ukrajinský provozovatel plynárenské sítě. Kvůli ruské okupaci bylo nemožné kontrolovat bod Sochranivka a kompresorovou stanici Novopskov, uvedl. Provozovatel se odvolával na případ „vyšší moci“.

Sokhranivka je součástí ropovodu Sojuz, který vede z ruské oblasti Orenburg do Užhorodu na Ukrajině.

Ukrajinci naznačili, že Rusové nedávno narušili provoz elektráren. Ruský energetický gigant Gazprom, který nedávno každý den pumpoval přes Ukrajinu do Evropy téměř 100 milionů metrů krychlových plynu, uvedl, že nedostal „žádné potvrzení vyšší moci“. Ukrajinci v posledních týdnech „nerušeně“ pracují v Sochranivce.

Technicky není možné směřovat dodávky, které již nejsou k dispozici, přímo do bodu Sudscha, který je na ruském území poblíž hranic s Ukrajinou, řekl podle agentury Interfax mluvčí Sergej Kuprijanov. Původně nechal otevřenou otázku, zda by kompenzace byla možná úplně jinými cestami. Gazprom znovu zdůraznil, že splní všechny své závazky vůči evropským zákazníkům.Hlavní cestou pro ruský plyn je Nord Stream 1

Smluvní maximální kapacita pro tranzit ukrajinského plynu do Evropy je 109 milionů metrů krychlových za den. Hlavní cestou ruského plynu do Evropy je ale baltský plynovod Nord Stream 1. Podle ruských informací proudilo přes Nord Stream 1 do Evropy 60 miliard kubíků plynu ročně.

Dva a půl měsíce po začátku války na Ukrajině Moskva v úterý ráno oznámila, že spolu s proruskými separatisty postoupila k administrativním hranicím Luhanska.

Šéf ukrajinského dodavatele energií Naftogaz Jurij Vitrenko nedávno varoval tranzitní síť v Německu (RND), že tranzit ruského plynu přes Ukrajinu do západní Evropy může být ohrožen, pokud Rusko bude pokračovat v útocích na ukrajinskou infrastrukturu.

Německo je silně závislé na ruském plynu. Velmi kontroverzní jsou proto například požadavky na plynové embargo. Podle posledních informací ministerstva hospodářství klesla závislost Německa na ruském plynu od začátku války z 55 procent na zhruba 35 procent. Podle toho je do léta 2024 možné postupné snižování spotřeby plynu na deset procent.

(rp,prvnizpravy.cz,epochtimes,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%