Svátek má: Statní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Turecko testuje ruské S-400 na amerických letadlech F-16 (VIDEO)

Turecko testuje ruské S-400 na amerických letadlech F-16  (VIDEO)

<< VIDEO >>Turecko provedlo vojenské testy ruského systému protivzdušné obrany a amerického stíhacího letounu.

S 400
8. července 2020 - 09:01

Turecké letouny F-16 létaly nad hlavním městem Ankarou v rámci zkoušek raketového obranného systému S-400, kterou turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan koupil z Ruska za 2,5 miliardy dolarů.

Rusko dodalo dvě baterie systému S-400 do Turecka v loňském roce v období od července do září.

S-400 jsou v současné době umístěny na základně Mürted Airfield Command, která se nachází těsně mimo turecké hlavní město.

„V rámci některých projektů prováděných v koordinaci s velitelstvím obranného průmyslu budou letadla F-16 a další letadla patřící tureckému letectvu provádět pondělní a úterní zkušební lety v nadmořské nad Ankarou, “ bylo uvedeno v oficiálním prohlášení guvernéra. O přesných cílech zkoušek zatím neexistují žádné podrobnosti.

Video záběry dosud provedených zkoušek však ukazují, jak F-16 a F-4 létají nad Mürted, a ukázky 91N6E sledovacího a akvizičního radaru a 96L6E leteckého vyhledávacího a akvizičního radaru.


Nákup ruského raketového systému byl po dlouhou dobu mezi Tureckem a USA sporným bodem, protože Washington tvrdil, že systém S-400 by byl nekompatibilní se systémy NATO. Turecko nicméně zdůraznilo, že S-400 nebude integrován do systémů NATO a nebude představovat hrozbu pro alianci a odmítlo odstoupit od dohody.

(rp,prvnizpravy.cz,fighterjetsworld,foto:arch.)