Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Turci rádi přenechají první linii Francii: Rusové nebudou nikoho šetřit

Turci rádi přenechají první linii Francii: Rusové nebudou nikoho šetřit

Čtenáři tureckého vydání Haber7 komentovali zprávu, že od Nového roku Turecko opustí velení Společné pracovní skupiny NATO pro vysokou připravenost.

Ilustrační foto
1. ledna 2022 - 07:20

Mnozí byli rádi, že v případě vyostření konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem neponese odpovědnost Ankara.

„Vůlí Alláha zcela vystoupíme z NATO. Brzy každý pochopí, o čem mluvím. Co by mělo Turecko dělat mezi gangy pokrytců?“ píše komentátor jménem Serdar .

Uživatel pod přezdívkou „Campaign mission“ navrhuje „Turkicko-islámské unii vytvořit vlastní NATO“. Když Evropa přejde k jednotné armádě s jednotnou identitou, současné NATO ztratí svou sílu a pak to bude pro Turecko problém, předpovídá.

„Velmi dobře. Ať se naši nehádají s Ruskem. Jinak bychom od ní hodně trpěli. Ať si Francie poradí s Ruskem. Rusové nikoho neušetří. Los byl vržen,“ vyjádřil svůj názor Mukhsin .


Od  1. ledna 2022 povede Francie po dobu jednoho roku vysoce připravené ozbrojené síly NATO. Tato formace, známá jako Společné pracovní síly velmi vysoké připravenosti (VJTF), součást sil rychlé reakce NATO (NRF), vznikla v roce 2014 v reakci na krize na Blízkém východě a „agresi Ruska proti Ukrajině“. Je neustále připraven k nasazení na několik dní, aby ochránil jakéhokoli spojence. VJTF je nejvíce bojeschopným prvkem sil rychlé reakce NATO, čítající 40 000 lidí, poznamenala aliance.

Francie v čele VJTF vystřídá Turecko. Německo převezme kormidlo pracovní skupiny NATO v roce 2023. Spojenecké velení sil NATO v Brunssumu (Nizozemsko) bude v roce 2022 velet všem silám rychlé reakce NRF.

Německý list Die Welt s odkazem na „informované zdroje“ v Severoatlantické alianci minulý týden rozšířil informaci, že od 20. prosince by měla být Společná pracovní skupina vysoké připravenosti (VJTF) připravena k nasazení v krizové oblasti do pěti dní místo sedmi dní, jak tomu bylo dříve. Další jednotky sil rychlé reakce NATO (NRF), včetně speciálních sil a vojenské logistiky, byly také údajně v nejvyšší pohotovosti, aby „odrazily možnou ruskou invazi na Ukrajinu“.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)