Svátek má: Milena

Zprávy

Velikost textu:

Times: Ruské ponorky v Atlantiku bude sledovat skupina US torpédoborců

Times: Ruské ponorky v Atlantiku bude sledovat skupina US torpédoborců

Americké námořnictvo vytvořilo pracovní skupinu torpédoborců, která má sledovat ruskou podvodní aktivitu v Atlantském oceánu a chránit americké území, píše The Times.

Ruská ponorka
30. září 2021 - 09:01

Skupina Greyhound, která bude zahrnovat čtyři torpédoborce třídy Arleigh Burke, by mohla být v budoucnu rychle nasazena k boji proti ruským ponorkám. Jak noviny poznamenávají, tento krok odráží rostoucí konkurenci mezi USA, Ruskem a Čínou.

Podle americké rozvědky moderní ruské jaderné ponorky stále více překračují faro-islandskou linii, protiponorkovou obrannou linii NATO mezi Grónskem, Islandem a Velkou Británií a míří k břehům USA, píše se v článku The Times.

Task Force Greyhound, která se nakonec bude skládat ze čtyř torpédoborců, by mohla být rychle nasazena v Atlantiku proti ruským ponorkám.


Vytvoření skupiny torpédoborců odráží rostoucí konkurenci mezi USA, Ruskem a Čínou. Minulý měsíc byla americká pobřežní stráž informována, že v mezinárodních vodách u pobřeží Aleutských ostrovů pluly čtyři čínské válečné lodě.
 
Rozhodnutí vytvořit skupinu čtyř torpédoborců třídy Arleigh Burke následovalo po obnovení druhé flotily námořnictva v roce 2018 „v reakci na prudký nárůst ruských ponorkových operací v Atlantiku“.

 
Pracovní skupina zatím obsahuje dva torpédoborce třídy Arleigh Burke: Thomas Hadner a Donald Cook. Později se k nim přidají Sullivans, který je v současné době ve skupině britských letadlových lodí, a Cole. V lednu, když se „Donald Cook“ vydá na údržbu, bude nahrazen torpédoborcem „Gravely“, poznamenává The Times.

„Lodě budou připravené plnit celou řadu úkolů, včetně sledování ruské podvodní činnosti v Atlantiku a ochrany území naší země před útokem z moře. Budeme připraveni vyrazit na obranu kdykoli, “ řekl velitel hladinových plavidel v Atlantiku kontradmirál Brendan McLain.

(rp,prvnizpravy.cz,times,foto:arch.)