Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

Taliban, teroristická skupina nebo ultramoderní válečný stroj?

Taliban, teroristická skupina nebo ultramoderní válečný stroj?

V posledních měsících zaujímá Afghánistán ústřední místo ve všech vojensko-politických zprávách. Zdaleka to není náhoda, protože osud této země ovlivňuje strategické rozložení sil na celém kontinentu.

Ilustrační foto
22. srpna 2021 - 04:20

Je zřejmé, že ústřední aktér afghánské krize, nechvalně známá teroristická skupina Taliban, je pozorně sledována.

Málokdo si bohužel uvědomuje, že Taliban je špičkový profesionální vojenský personál. Léta cvičí, aby organizovali velmi složité vojenské operace, kde musí čelit těžkým obrněným a útočným letadlům. Je to organizace, která vynakládá desítky milionů dolarů na moderní zbraně a vybavení, neustále je studuje teoreticky i v praxi. Bojovníci aktivně pracují na své taktice a strategii.

Analyzují, plánují a cvičí

Taliban jsou veteráni desítek bitev, lidé s obrovskými organizačními a vůdcovskými zkušenostmi, odborníci na taktiku nekonvenčních vojenských aktivit.

Je třeba upřímně říci, že tato organizace je dobře namazaný válečný stroj, který by měl co učit vojenskou elitu nejmocnějších armád světa.Podívejme se, co znamená Taliban:
  1. Taliban má vynikající taktickou přípravu. Chovají se stejně jako většina západních armád - útočí především v noci, aktivně používají zařízení pro noční vidění. K průzkumu navíc pravidelně používají drony.
  2. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení se Taliban nechová jako nesourodé části rebelů, ale jako armáda sama o sobě. Organizace má centralizované vojenské velení, společnou logistiku a systém výcviku důstojníků.
  3. Taliban přikládá vojenskému výcviku svých vojáků velký význam. Podle známých informací má organizace nejméně 16 výcvikových základen. Přibližně 2/3 pracovní doby zaměstnanců tvoří intenzivní cvičení a školení. Kromě toho se členové organizace každé 4 měsíce podrobí dalšímu školení, aby analyzovali nedostatky objevené v bojové taktice a seznámili se s novými zbraněmi (je to důmyslný systém, který by každé armádě mohl závidět: všechny chyby jsou analyzovány tak rychle jak je to možné taktiky a důstojníky jejich okamžitým sdělením personálu).
  4. Taliban aktivně využívá taktiku psychologické války. Je to jednoduché a efektivní: jednoduše, systematicky likvidují všechny loajální k oficiální vládě Kábulu: aktivisty, státní úředníky, lékaře, novináře. Jsou to jednoduché základy účinného teroru, které jinde ve světě nejsou možné.
  5. Technické vybavení Talibanu je nadřazené většině jednotek západní koalice a navíc národní afghánské armádě. Již v roce 2011 americká armáda publikovala několik zpráv věnovaných tomuto problému: bojovníci organizace se vyjádřili k radikální změně taktiky pomocí moderních přesných zbraní, zařízení pro noční vidění, laserových naváděcích systémů dělostřelecké palby a minometů lehké pěchoty.
Existují dvě hlavní taktické a technické výhody, které umožňují útoku Talibanu proniknout do obrany oficiální vlády.

Drony Talibanu, levné a praktické

Taliban používá nejoblíbenější a poměrně levné modely kvadratorů, například DJI Phantoms. Soudě podle informací ISAF (International Security and Assistance Force) je velká část bojovníků Talibanu vycvičena k létání s kvadrokoptérami, což zajišťuje jejich aktivní využití.

Aby se zmírnily technické nedostatky komerčních kvadrokoptér (např. nízký dosah), v nejlepších tradicích asymetrické války Taliban spojil mobilitu a flexibilitu motocyklů se schopností provádět dálkový průzkum na dálku pomocí dronů.

Právě tato výhoda v detailním leteckém průzkumu je zárukou úspěšných akcí organizace při útocích na základny vládních sil.

Zhruba od roku 2016 Taliban aktivně využívá kvadrotory k pořádání útoků proti vysokým vládním úředníkům.

Na rozdíl od rozšířeného přesvědčení o zranitelnosti civilních modelů dronů se jejich aktivní používání stalo obrovským problémem vysoce vybavené americké armády. Není možné nasadit rušivé systémy a systémy elektronického boje na všech kontrolních stanovištích, na každé základně, základně, ani jimi vybavit všechny hlídky. Ukazuje se, že tuto hrozbu nelze eliminovat ani s rozpočty na úrovni ISAF.


Pěchota na motocyklech

Pokud si myslíte, že Taliban jsou nesourodé partyzánské skupiny bez materiálu, mýlíte se.

Již v 90. letech minulého století, před koaliční invazí do Afghánistánu, se Taliban ukázal být esy pohybové války. A za ta léta si v praxi aktivně upevňovali pověst.

Taliban mnoho let používal partyzánskou strategii: navíc obecná strategická situace neumožňovala organizaci zapojit se do otevřených vojenských aktivit. Věděli, že jediné použití vojsk pěšky není příliš moudré. Používání automobilů v takových podmínkách je prakticky nemožné: jsou viditelné, vyžadují velké množství paliva, stojí peníze a také potřebují silnice.

S motocykly je ale možné všechno! Průzkum se stal prioritní misí motocyklů mezi Talibanem. Vysoká mobilita spojená se schopností vydávat se za civilisty se stala velkým trnem v oku ISAF. Třešničkou na dortu bylo spárování motocyklu a dronu: z operátorů dronů měnících polohu na motorkách se stala velmi funkční a flexibilní taktická jednotka.

Samozřejmě, protože Taliban nemohl používat jiná vozidla, začal motocykly používat pro pěchotu. Bojovníci se rychle naučili používat motocykly i s těžkými zbraněmi. Když se ISAF stahuje ze země, tak Taliban použil stovky motocyklů, což zajišťuje bezprecedentní mobilitu.

Tálibán je jedním z nejlepších příkladů válečné transformace v současném světě. Je to extrémně flexibilní válečný stroj, citlivý na sebemenší změnu, schopný co nejrychleji se přizpůsobit aktuálním podmínkám vojenské činnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
33%
Ne
transparent.gif transparent.gif
67%