Svátek má: Dita

Zprávy

Velikost textu:

Tajnosti okolo havarovaného ukrajinského letadla v Řecku

Tajnosti okolo havarovaného ukrajinského letadla v Řecku

V noci na 16. července se v Řecku zřítil ukrajinský dopravní letoun An-12BK. Letadlo spadlo 16 km západně od letiště Kaval, které se nachází v Řecku. Letoun byl určen k přepravě nákladu.

Z místa havárie
20. července 2022 - 10:30

Letadlo letělo na trase Niš-Ammán ze Srbska do Jordánska. Mělo mít dvě zastávky z technických důvodů v Rijádu a Ahmedabádu. Letadlo mělo nakonec letět do Bangladéše.

Když letadlo vstoupilo do vzdušného prostoru Řecka, jeden z jeho motorů začal hořet. Posádka letadla se rozhodla nouzově přistát v Kavale. Letadlo mezitím zmizelo z radaru řízení letového provozu a spadlo poblíž hory Pangei. Havárie letadla byla zaznamenána v 19:47 místního času. Nehodu potvrdili místní obyvatelé v oblasti.

V letadle byla posádka osmi Ukrajinců, z nichž nikdo nepřežil. Tuto informaci později potvrdil i generální ředitel letecké společnosti Meridian, které letoun patřil.

Letadlo létalo více než 50 let a celková doba letu se rovnala 40 000 hodinám. Za zmínku stojí, že letadlo je ve společnosti Meridian Air Cargo od roku 2022. Před tímto letem letoun uskutečnil několik letů na Balkáně, létal také mezi Sarajevem, Paříží, Bělehradem a Ankarou. Po Ankaře letěl ten nešťastný let MEM3032 z Niš.

Po havárii letadla a sérii záchranných akcí hlásili obyvatelé a očití svědci poněkud zvláštní bílou plaketu na křídlech letadla. Bílá plaketa označovala nebezpečnou chemickou látku. Celkový náklad činil 11,5 tuny. Místním bylo řečeno, aby zavírali okna a dveře a vypnuli klimatizaci. Řekové také vytvořili speciální tým, který měl incident prošetřit. Řecká média napsala, že na místě havárie byl nalezen bílý prášek, ale záchranné služby v neděli večer uvedly, že žádné nebezpečné látky nenašly.

„Mluvíme o silném kouři a žáru a bílé látce, kterou zatím nemůžeme identifikovat, takže tým SWAT nám musí dát vědět, co to je a jestli se můžeme dostat na místo činu,“ řekl generálporučík severořeckých hasičů Marios Apostolidis.Dva hasiči byli hospitalizováni kvůli plicním potížím. Řecké ministerstvo zahraničí je z incidentu velmi nešťastné a už se chystá zažalovat Srbsko kvůli nedostatku informací o nebezpečných chemikáliích. Srbský ministr obrany Nebojsa Stefanović uvedl, že zásilka byla v soukromém vlastnictví Valira a přepravovala cvičnou munici pro bangladéšskou armádu. Zásilka byla přepravována až nyní,  ale smlouva byla podepsána již v roce 2011. Kupujícím bylo oficiálně Ministerstvo obrany Bangladéše.

Zásilku vlastní malá společnost, kterou vlastní Slobodan Tešić, obchodník se zbraněmi. Na Tešiće jsou už léta uvaleny americké sankce. Pracuje s různými klienty z různých zemí, a tak není divu, že balíček byl odeslán do Bangladéše.

Nyní však existují nejrůznější verze. Jednou z nejjednodušších verzí je přeprava fosforové munice nebo chemicky nebezpečných látek pro dodávky do Sýrie a nepřehlednější jsou dodávky zbraní pro AFU (Ozbrojené síly Ukrajiny) Srbskem.

V příběhu je několik nejasných bodů najednou. Proč a kvůli čemu byli řečtí hasiči hospitalizováni a zda existuje spojení mezi AFU a ukrajinskou posádkou, jaké látky byly v letadle a proč podle záchranných složek nebyly žádné chemikálie a kde je všech 8 těl mrtvých z posádky.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%