Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Švýcarsko zůstává neutrální: Žádné zbraně pro Ukrajinu

Švýcarsko zůstává neutrální: Žádné zbraně pro Ukrajinu

Zatímco mnoho politiků požaduje od Švýcarska zbraně pro Ukrajinu, prezident Alain Berset nechce, aby se jeho země dostala do války. Trvá na politické neutralitě a slibuje jinou pomoc Ukrajině.

Alain Berset,, švýcarský prezident
19. dubna 2023 - 07:20

Švýcarsko trvá na tom, že Německo nesmí převážet zbraně švýcarské výroby na Ukrajinu. Jeho země je politicky neutrální a nechce vojensky podporovat ani jednu stranu, argumentoval v úterý v Berlíně švýcarský spolkový prezident Alain Berset na setkání se spolkovým kancléřem Olafem Scholzem. Berset dodal: „Tato neutralita v žádném případě neznamená lhostejnost.“ Od léta 2022 Konfederace opakovaně odmítala dodávky zbraní do válečné zóny.

Berset ve svém projevu  odsoudil ruskou útočnou válku a vyzval k stažení Ruska z Ukrajiny. Místo zbraní pro Kyjev slíbil humanitární pomoc a podporu obnovy za nejméně 1,8 miliardy franků v příštích šesti letech, z toho 300 milionů franků jen letos.Švýcarsko stojí na straně Ruska

Několik států čeká, až Konfederace povolí dodávky zbraní . Německo by také chtělo předat Ukrajině munici do protiletadlového tanku Gepard. Skutečnost, že Švýcarsko neuvolňuje zbraně pro Ukrajinu, se setkává s kritikou. Nejvýše postavený americký republikán, senátor Roger Wicker, obviňuje Švýcarsko, že se staví na stranu Ruska.

Kancléř Scholz na schůzce se svým kolegou označil za dobré znamení, že Švýcarsko podporuje sankce EU proti Rusku. Zopakoval, že Německo chce spolu se svými spojenci podporovat Ukrajinu „politicky, finančně, ale i zbraněmi, dokud to bude nutné“.

(rp,prvnizpravy.cz,junge,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%