Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Švýcarsko odmítlo letadla z Francie: Macron zrušil návštěvu Švýcarska

Švýcarsko odmítlo letadla z Francie: Macron zrušil návštěvu Švýcarska

Francouzský prezident Emmanuel Macron zrušil návštěvu Švýcarska naplánovanou na listopad. Důvodem je skutečnost, že konfederace odmítla koupit stíhačky Rafale z Francie.

Emmanuel Macron, francouzský prezident
20. září 2021 - 03:20

Švýcarsko dalo přednost smlouvě se Spojenými státy na jejich letouny F-35. Informují o tom švýcarská média.
Podle Le Matin a Sonntags Zeitung francouzský prezident prostřednictvím velvyslance informoval švýcarské úřady o zrušení návštěvy konfederace za účelem setkání se švýcarským prezidentem Guyem Parmelandem . Macronova oficiální návštěva byla naplánována na listopad a připravovala se šest měsíců.

Je třeba poznamenat, že francouzský prezident  také zakázal všechny dvoustranné kontakty na vysoké úrovni se Švýcarskem do léta 2022. Švýcarsko naznačuje, že kontakty na operační úrovni a prostřednictvím vyslanců budou pokračovat.

Média upozorňují na fakt, že Macronovo rozhodnutí je dáno tím, že Švýcarsko odmítlo koupit francouzské bojové letadlo Rafale, nakonec si pro své letectvo vybralo americké F-35. Hodnota transakce je 6,5 miliardy USD. Současně poznamenávají, že dialog s Francií o nákupu stíhaček pokračoval i poté, co Bern učinil konečné rozhodnutí o letounu F-35.


Uvádí se také, že tento krok Bernu „extrémně rozzlobil“ Macrona. Francouzské úřady zároveň daly jasně najevo, že návštěva „nebyla finálně dohodnuta“, takže by bylo nesprávné hovořit o jejím zrušení.

„Po hlasité facce ze strany Austrálie, která zrušila smlouvu na nákup francouzských ponorek za více než 61 miliard franků, je Francie nyní také nešťastná ze Švýcarska," píše Le Matin.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)