Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Svět se rozhodl obejít se bez Západu

Svět se rozhodl obejít se bez Západu

Americký nový světový řád je stále více v krizi a objevuje se nový světový řád. To je deklarovaný cíl Moskvy a Pekingu.

Muhammad bin Salmán a Si Ťin-pching
4. května 2023 - 02:20


Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov sám podřídil mírový proces s Kyjevem zavedení nového světového řádu. Úžasné je, že eurokraté v Bruselu zůstávají tvrdošíjně slepí. 

Nový řád není jen hypotézou, ale nyní je realitou,  vysvětluje  Gianandrea Gaiani, šéfredaktor Analisi Difesa , s podpůrnými fakty. 

Ruská loď poprvé zakotvila v Saúdské Arábii a mohla tam natankovat, možná i díky zvýšenému čínskému vlivu v regionu po jejich zprostředkování mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Saúdská Arábie navíc sama prosazuje, aby se Assad znovu připojil k Arabské lize. Pro Spojené státy je to zjevná urážka. 

Gaiani: „Američané již nejsou spolehlivým partnerem pro mnoho zemí, mnohé to pochopily, ale my Evropané předstíráme, že si toho nevšímáme." 

Je to proto, že myslí jen na své vlastní zájmy? 

Gaiani:  Každý musí myslet na své vlastní zájmy: musí to dělat velmoc, dělají to Američané, dokonce bez skrupulí; udělal to Sovětský svaz, udělalo to Britské impérium. Problém tam není, problém je pochopit, co se děje. Toto je skutečná tragédie Evropy, která má vládnoucí třídu, která není na politické, sociální a ekonomické úrovni kontinentu, která není schopna čelit výzvám, kterým musí čelit, a která je proto absolutně podřízena Američané, jejichž spojenci bychom měli být a jejichž vazaly jsme naopak. Je tam velký rozdíl. 

Jak se mění mapa globální moci a proč? 

Gaians: V arabském světě začala nedůvěra ve Spojené státy v roce 2011, kdy Obama, jehož zástupcem byl Joe Biden, otevřeně podporoval Arab Springs (arabská jara), jehož cílem bylo svrhnout arabské režimy, které sice nebyly ukázkovou demokracií, ale všechny byly prozápadní. Od té doby se vztahy mezi sunnitským arabským světem, tedy sunnitskými monarchiemi v Zálivu, a Spojenými státy,  zhoršily. Trump souhlasil s prodejem F35  Spojeným arabským emirátům, ale když Biden dorazil do Bílého domu, řekl, že je mohou koupit, pouze pokud se vzdají čínské sítě 5G.A Emiráty Američanům odpověděly, že nebudou akceptovat zásahy do jejich suverenity a že si 5G síť nainstalují, s kým budou chtít. A že si Američané mohou nechat své F35. Koupili proto několik desítek francouzských Rafalů.


Změnil se pohled arabského světa na Spojené státy? 

Gaiani:  Vidím v arabském světě hrdou reprezentaci národní suverenity tváří v tvář americkým ochráncům, hrdost, kterou bych rád viděl i v evropských státech, ale která ve výzvě bohužel chybí. Americká přítomnost v Perském zálivu byla v posledních letech ospravedlněna pouze stavem kvazi války mezi Íránem a Saúdy, mezi šíitskou islámskou republikou a sunnitskými monarchiemi. Velkým mistrovským dílem Číňanů, kteří zahájili Si Ťin-pchingovo třetí funkční období, bylo vyřešit tento problém. Vyřešení této krize učiní přítomnost amerických vojenských základen v Perském zálivu během několika let zcela zbytečnou nebo přinejmenším zastaralou. 

Nyní se odmítnutí vůči Američanům týká také ropy… 

Gayani:  Ano. Skutečnost, že Saúdové odpověděli na dopis Američanům, kteří je žádali, aby nesnižovali těžbu ropy, a že celý OPEC ji naopak snižoval právě kvůli zdražování, samozřejmě zvýhodňuje producenty včetně Ruska. Snížením produkce rostou ceny ropy. 

Mění se to i jinde? 

Gaiani:  Samozřejmě. Vezměme si například skutečnost, že HDP zemí BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika) přesáhl HDP zemí G7: to je fakt, o kterém málokdo mluví. Stále říkáme: ‚Izolovali jsme Rusko‘, ale nikoho jsme neizolovali, jsme to my, kdo jsme stále více izolovaní, protože země, které uvalily sankce na Rusko, jsou evropské země, dokonce ne všechny, stejně jako Austrálie, Nový Zéland a částečně Japonsko. Všichni ostatní posílili své ekonomické, obchodní a vojenské vztahy s Ruskem.

K BRICS se chce připojit 19 zemí, G7 ztratí celosvětově význam

Dokonce i Afrika uniká z oběžné dráhy Západu. Nedávno se v Moskvě konal rusko-africký summit, kterého se zúčastnily africké delegace ze 44 zemí z 54. Za ruskou energii v Indii a Číně se platí v rublech, rupiích a jüanech. BRICS se organizují, aby se vyhnuly obchodování s dolary a eury a aby používaly místní měny. Není náhodou, že v roce 2022 byl nejvýkonnější světovou měnou ruský rubl, který se měl zhroutit spolu s moskevskou ekonomikou.

Stručně řečeno, co se děje se Západem a Evropou? 

Gaiani:  Epizoda v Perském zálivu mezi Íránem a Saúdskou Arábií, které obnovily diplomatické vztahy, je jen jedním z ukazatelů, které ukazují, že si nadále hledíme navzájem na pupek a vidíme se jako střed světa, ale že svět se rozhodl obejít se bez nás jako Západu. Právě tento problém by nás měl znepokojovat.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)