Svátek má: Kvido

Zprávy

Velikost textu:

Švédská opozice proti vstupu země do NATO

Švédská opozice proti vstupu země do NATO

Hrozí, že vstup Švédska do NATO bude v regionu eskalovat napětí, řekla Nooshi Dadgostarová, předsedkyně Švédské levicové strany.

Nooshi Dadgostarová, předsedkyně Švédské levicové strany
16. května 2022 - 10:40

„Vstup do NATO hrozí nebezpečnou eskalací na blízkých územích. Napětí stoupá, zvyšuje se riziko konfliktu. Tohle je špatná cesta,“ řekla Dadgostarová.

Členství Švédska v NATO by podle ní mohlo vést k tomu, že bude země zatažena do ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Politička se navíc domnívá, že skandinávský stát může být nucen účastnit se pod záštitou aliance ve válkách, kterých by se nejraději zdržel.

Politička věnuje zvláštní pozornost možnosti rozmístění jaderných zbraní na švédském území: Pokud se tak stane, Rusko podle ní začne Švédsko vnímat jako hrozbu a riziko rozmístění je podle ní vysoké.

Kromě toho Dadgostarová zdůraznila, že aby se Švédsko mohlo připojit k organizaci, bude muset splnit požadavky tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana , včetně zastavení podpory kurdských jednotek.


Předsedkyně Strany zelených Märta Steneviová zase na svém twitterovém účtu uvedla, že členové parlamentu by dali přednost nezávislosti země ve vojenské sféře před členstvím v NATO. Domnívá se, že vláda by měla přesně předvést, jak zajistí nerozmístění jaderných zbraní na území země, a vysvětlit, jak se postaví proti členským zemím aliance, pokud některá z nich vyvine nátlak na Švédsko.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
42%
Ne
transparent.gif transparent.gif
19%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
39%