Svátek má: Andrea

Zprávy

Velikost textu:

Srbsko i Maďarsko ostře proti přijetí Prištiny do Rady Evropy

Srbsko i Maďarsko ostře proti přijetí Prištiny do Rady Evropy

Výbor ministrů Rady Evropy, který má 46 členských států, se na mimořádném zasedání rozhodl předat žádost Prištiny o členství v Radě Evropy Parlamentnímu shromáždění Rady Evropy.

Ilustrační foto
25. dubna 2023 - 07:20

Jak se web Informer dozvídá, pro toto rozhodnutí hlasovali zástupci 33 zemí, sedm bylo proti (Srbsko, Ázerbájdžán, Gruzie, Rumunsko, Kypr, Španělsko a Maďarsko), zatímco pět se zdrželo hlasování (Řecko, Slovensko, Moldavsko, Ukrajina a Bosna a Hercegovina. Arménie).

Srbská delegace ihned po hlasování opustila sál s prohlášením, že „Srbsko přehodnotí modely další účasti na organizaci“.Pondělní mimořádná schůze KMSE byla svolána na naléhání Quinty, především Německa, které trvalo na tom, aby žádost Prištiny (Kosovo), která byla předložena v květnu loňského roku, byla konečně na programu jednání.


Quint je neformální rozhodovací skupina sestávající ze Spojených států a Velké čtyřky západní Evropy (Francie, Německo, Itálie a Spojené království), funguje jako „ředitelství“ různých subjektů, jako je NATO, OECD a G7/G20.


Předání žádosti Kosova o členství v PSSE by mělo být pouze prvním krokem v dlouhém a složitém řízení o přijetí do této organizace, a pokud se celý proces neurychlí, může trvat rok až dva.

Vedoucí maďarské delegace na PSSE Nemet Zholt na předsednictvu PSSE protestoval proti zahájení přijímacího řízení do Kosova a zeptal se, zda je na to vhodná doba.

Maďarský poslanec položil otázku přímo náměstkovi generálního tajemníka Rady Evropy Bjornu Bergeovi s tím, že za současných geopolitických okolností je v Evropě potřeba jednoty.

Naznačil také, že zahájení procedury pro přijetí takzvaného Kosova by mohlo způsobit, že některé země zruší svou účast na summitu SE v Reykjavíku ve dnech 16. a 17. května.

Odpověď náměstka generálního tajemníka Berge zněla, že „otázka Kosova určitě nebude součástí summitu a že jejich žádost již dlouho čeká“.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
74%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
13%