Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Satelity objevily dvě „temné lodě“ poblíž Nord Stream před výbuchy

Satelity objevily dvě „temné lodě“ poblíž Nord Stream před výbuchy

Jen den před sabotáží plynovodů Nord Stream byly v oblasti spatřeny dvě neidentifikované lodě. Soukromá společnost pro sledování satelitních dat SpaceKnow objevila v oblasti výbuchů dvě plavidla s vypnutými transpondéry.

Ilustrační foto
14. listopadu 2022 - 02:20

Automatické identifikační systémy plavidel nefungovaly v době, kdy míjely potrubí.

Podle  analýzy  satelitních dat propluly dvě „temné lodě“, každá o délce 95 až 130 metrů, několik mil od úniku Nord Stream 2, uvedlo médium Wired. Jerry Javornitsky, CEO SpaceKnow, tvrdí, že objevili dvě tmavé lodě značné velikosti, které proplouvaly oblastí zájmu.

„Měli vypnuté transpondéry, to znamená, že o jejich pohybu nebyly žádné informace, a snažili se před světem skrývat informace o své poloze a obecné informace,“ dodává Yavornitsky.

Tyto informace a všechny satelitní snímky již byly zaslány zemím zapojeným do vyšetřování.

Americké námořnictvo také provádělo četné manévry poblíž místa výbuchu kolem Nord Streamu 1 a 2 dny před únikem plynu. 2. září provedla americká helikoptéra s volacím znakem FFAB123 v oblasti několik letů. Podle webů pro sledování letů byl tento den tento volací znak použit pro 6 letů vrtulníku Sikorsky MH-60S. Takové lety poblíž Nord Streamu byly také detekovány 12. září.


Expediční jednotka amerického námořnictva vedená USS Kearsarge byla v Baltském moři o několik dní dříve a byla spatřena při vstupu do Severního moře. Podle údajů o námořní dopravě se nacházel 30 kilometrů od místa údajné sabotáže ropovodu Nord Stream-1 a 50 kilometrů od ropovodu Nord Stream-2.

(rp,prvnizpravy.cz,veteransroday,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%