Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Rusko objednalo desítky hypersonických střel Zirkon

Rusko objednalo desítky hypersonických střel Zirkon

Ruské ministerstvo obrany objednalo dodatečnou várku hypersonických střel Zirkon, řekl 12. listopadu agentuře TASS vojenský zdroj znalý této záležitosti.

Ilustrační foto
13. listopadu 2022 - 06:20

„Jak bylo uvedeno dříve, první kontrakt na výrobu šarže Zirkonu byl podepsán v létě 2021. Další kontrakt - letos na podzim," uvedl nejmenovaný zdroj.

Ruská tisková agentura uvedla, že dodatečný kontrakt zahrnuje několik desítek raket. Smlouva by měla být dokončena v roce 2023.

Zirkon, který vyvinula ruská NPO Mashinostroyeniya, je manévrovací, okřídlená střela s plochou dráhou letu poháněná nejmodernějším scramjetovým motorem, který jí umožňuje dosáhnout pozemní cíle rychlosti až 9 Mach.

Dosah střely se odhaduje na 250 až 500 kilometrů při nízké úrovni a až 740 kilometrů po semibalistické dráze. Nejdelší možný dostřel je 1000 kilometrů.

Vysoká rychlost Zirkonu dává lepší průbojné vlastnosti než lehčí podzvukové řízené střely, jako je americký Tomahawk. Zirkon je dvakrát těžší a téměř jedenáctkrát rychlejší než Tomahawk a má více než 242krát větší kinetickou energii během letu.

Vysoká rychlost střely také znamená, že ji nemohou zachytit stávající obranné systémy a její přesnost ji činí smrtící pro velké cíle, jako jsou letadlové lodě.

Místopředseda Rady bezpečnosti Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko dosud nepoužilo celý svůj arzenál možných zbraní v průběhu speciální vojenské operace.

Politik o tom napsal na svém kanálu Telegram a analyzoval „výsledky letošního roku, které jsou důležité pro naši zemi a pro nás všechny“. Zdůraznil, že ruská armáda nepoužila některé druhy zbraní „z pochopitelných důvodů všem rozumným lidem“.Začátkem tohoto roku fregata Admirál Gorškov ze Severní flotily ruského námořnictva během testu úspěšně odpálila raketu Zirkon z Barentsova moře na námořní cíl nacházející se 1000 kilometrů daleko v Bílém moři.

Hypersonická střela Zsirkon může být odpálena z hladinových lodí a ponorek. V současné době NPO Mashinostroyeniya vyvíjí pobřežní obranný systém, který využívá nejmodernější rakety. Prototyp odpalovacího zařízení systému byl již vyroben.

(rp,prvnizpravy.cz,southfront,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%