Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Rozhodne se ukrajinská válka ve vesmíru?

Rozhodne se ukrajinská válka ve vesmíru?

Válka na Ukrajině by byla dávno rozhodnuta ve prospěch Ruska, kdyby Spojené státy a jejich evropští spojenci nedodávali Ukrajině nejmodernější dělostřelecké systémy a rakety HIMARS – a nedodávali jim data z průzkumu amerických vojenských satelitů.

Ilustrační foto
10. listopadu 2022 - 06:20

Rusko chce nyní vrátit úder a sestřelit americké satelity, které jsou pro válku klíčové.

Takové oznámení se však snadněji řekne, než udělá. Říká se, že Rusko v listopadu 2021 úspěšně zničilo svůj vlastní satelit na oběžné dráze Země laserovou zbraní. V tomto případě však ruská armáda přesně věděla, kde je jejich cíl. To není případ amerických vojenských satelitů.

Americký vojenský systém GPS je mnohem přesnější než jeho civilní protějšek. Dokáže přesně určit cíle na metr a také sledovat pohybující se objekty.

Satelitní navádění pozemního dělostřelectva a střelby raket se drasticky liší od jakékoli konvenční formy válčení. Americké a evropské dělostřelecké a raketové systémy zasahují své cíle s přesností několika metrů na vzdálenost až teoreticky možných 300 kilometrů pomocí GPS dat. V kombinaci s daty z amerických satelitů je účinná obrana proti použití takových zbraňových systémů jen stěží možná.Družice monitorují tanky, transporty, dělostřelecké pozice a další cíle na frontě i v rusko-ukrajinském týlu. Předávají data ukrajinským dělostřeleckým a raketovým systémům a pálí na své cíle na velkou vzdálenost. Ruští vojáci nevidí nepřítele, proti kterému by se mohli bránit. Jedna po druhé jsou jejich jednotky vyhozeny do povětří. Ihned po ostřelování si Ukrajinci vymění pozice a za chvíli se mlýn na krev znovu otočí.

Ukrajinci jsou zcela závislí na Američanech: Bez aktuálních dat z amerických družic by během chvilky  ztratili schopnost útočit.

(rp,prvnizpravy.cz,pi-news,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%