Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Výbuch na Kerčském mostě byl očekáván

Roček: Výbuch na Kerčském mostě byl očekáván

Už o tom ví každý, i lední medvědi, že ruský Národní protiteroristický výbor v sobotu oznámil: Příčinou částečného zhroucení dvou silničních polí krymského mostu a zapálení palivových cisteren železničního vlaku byla exploze staršího ošoupaného nákladního automobilu.

Požár na mostě
8. října 2022 - 18:41

Publicista František Roček to považuje za všední zprávu, která byla dopředu již dlouho očekávána.

„Dnes v 06:07 (místního času) na automobilové části krymského mostu z poloostrova Taman došlo k výbuchu kamionu, který vedl k zapálení sedmi palivových nádrží vlaku jedoucího směrem na Krymský poloostrov. Došlo k částečnému zhroucení dvou silničních polí mostu," uvedl Národní protiteroristický výbor / NAC (citovala agentura TASS).

Informace byly a jsou standardní: Zpráva NAC uvádí, že oblouk nad splavnou částí mostu není poškozen. Ruský prezident Vladimir Putin nařídil vytvořit vládní komisi v souvislosti s nouzovým stavem na krymském mostě.

Krymský most je nejdelší v Ruské federaci – dlouhý 19 km, jeho automobilová část byla uvedena do provozu v květnu 2018 a železniční v prosinci 2019.


Kecy kecičky

Hned ráno v komentářích se v ruských internetových médiích objevily hlášky, že konečně by se měly nakreslit skutečné červené linie. Nebo, že porucha (nedůslednost) v obraně bude odstraněna, ale je žádoucí, aby sliby o úderech na "rozhodovací (ukrajinská) centra" byly splněny. Včetně těch vnitřních (tedy čistky v Rusku), kde dovolili laxnost a nedbalost.

Nějaký komik napsal (https://www.kommersant.ru/doc/5606079) musíte zasáhnout přímo na břehu (kde na jakém břehu?), nejlépe taktickými jadernými zbraněmi. S klaunem (Zelenským?) je čas to skončit...

Objevovaly se i návrhy, jako třeba likvidace všech větších mostů v kyjevské části Ukrajiny. To už je rozumnější reakce.

Během dne komentářů o ničem přibývalo, i zajímavých čili nepodstatných informací. Třeba, že náklaďák někdo koupil před pár dny a kdo ví, kdo to byl, že byl náklaďák trochu ošoupaný, protože urazil již bezmála 800 tisíc kilometrů atp.

Nepříjemné maličkosti

Tím, že je poškozena jenom mostovka, ne nosné pilíře, bude oprava „relativně“ rychlá, snad do 2 až 3 týdnů. Část mostovky v místě výbuchu může být neporušena.

Požárem vlaku se se uzavřely diskuze o tom do jaké míry střežit a kontrolovat vstupy na most. Od této chvíle maximální zpřísnění kontrol je již bez diskuze. Byť podle odhadu odborníků to sníží propustnost mostu nejméně o čtvrtinu vzhledem k časovým ztrátám při kontrolách. Pro železniční dopravu nemusí být snížení frekvence průjezdu vlaků větší než 10 %, pokud budou před vjezdem na most vytvořena hlídaná železniční depa, ve kterých budou prováděny prohlídky vlaků před vjezdem na most.

Komsomolská pravda v sobotu (8.10.) ráno kolem 8 hodiny středoevropského času (https://www.kuban.kp.ru/daily/27455.5/4659074/) napsala, že ze strany krasnodarského území jsou zřízeny odstavné plochy pro řidiče, kteří nemohou projet kvůli požáru na krymském mostě. Na místě jsou zprovozněny polní kuchyně a kadibudky. Obligátní je informace státní správy, že v případě potřeby budou rozmístěna další parkoviště.

Nouzový plán počítá s rychlým zprovozněním trajektové dopravy během jediného dne.

„Očekává se zpoždění v pohybu vlaků. Vlaky 28 Moskva - Simferopol a 170 Petrohrad - Simferopol jsou tedy zpožděny. Přepravní společnost žádá cestující, kteří čekají na odjezd vlaku z Krymu, aby sledovali informace,“ píší tiskoví komsomolci.Čo bolo, to bolo

Západní média z toho budou mít v sobotu a v neděli orgasmus, a komentátoři budou rozkoší lézt po zdi jak velký to je úspěch kyjevského partyzánského hnutí.

Z vojenského hlediska byl útok očekáván a více méně mu nešlo zabránit bez drastických kontrol, které by silně zpomalily dopravu po mostě. Teď bude situace bezpečnostních orgánů snazší: Ne modelové simulace, ale reálná situace navede státní orgány k takovému typu ochrany, která bude efektivnější.

Z hlediska bum bác účinku ve skutečnosti je to propadák. Kdo to organizuje, měl by být svým šéfem nejprve zmrskán a potom popraven. Útok byl odfláknutý.  

Lze předpokládat, že útok kamionu byl naplánován tak, aby vybuchl v okamžiku, kdy bude kolem projíždět vlak s cisternami plnými hořlavých pochutin. Jenže, ti troubové zapomněli, že výbuch musí být veden vertikálně ne horizontálně. Bez dostatečného množství přímo nasměrovaných trhavin bude vertikální účinek (směrem dolů) provizorní. Tento typ výbuchu nenarušil statiku mostu, jenom v horizontální frontě způsobil předpokládané čmoudíky na cisternovém vlaku.

Sice se píše, že podle záběrů na sociálních sítích se zdá, že exploze z náklaďáku byla nasměrována dolů, ale spíše to je domněnka. Zdání, že směřuje výbuch dolů je dán tím, že jsou viditelné školy na mostovce, protože směrem nahoru je volný prostor, kde není nic vidět.

Alespoň to všechno vyplývá ze sborových zpěvů, které ze sebe v sobotním ránu vypouštěli mediální andělé. Jen tak mimochodem: Washington Post např. uveřejnil fotku mostu s čmoudíkama (podobně jako ruská média) a s titulkem „Hlavní zásobovací most spojující Rusko s anektovaným Krymem v plamenech“.

Zajímavé bude, zda specialisté speciálně vydumají jak k velkopšouku došlo. Je možná varianta, že hloupý trulo jenom jel s náklaďákem a nevěděl jaké dobroty veze, a z větší vzdálenosti ho v příhodný čas někdo v jiném autě odpálil, nebo to byl standardní trouba sebevražedného formátu, podobně jako u islamistických teroristů. Další variantou může být, že někdo na jeden z vagónů vlaku připojil iniciační zařízení, které když se dostalo do dosahu náklaďáku, poslalo do nákladního vozu pokyn, aby se rozzářilo explozí.

Každopádně mají o čem vyšetřovatelé dumat.

Samozřejmý pšouk


Výbuch a veselé barevné čmoudíky na mostě z hlediska protiteroristické činnosti představují samo – zřejmost. Fenomén samozřejmosti je podceňován. Velmi přísná opatření jsou psychologicky neudržitelná, než dojde ke skutečně plnotučnému bum bác. Nikdo si nechce vzít na vlastní triko, natož na vlastní sako, že provede extrémně nákladná omezení.

Je to fenomén dobře známý z letecké demolice pár baráků v New Yorku v roce 2001 saudskoarabskými islamistickými teroristy.

O tomto psychologickém zajímavém tématu jsem se zmínil již dříve v tom smyslu, že v roce 2001 únos letadel teroristy a jejich zapíchnutí do dvou mrakodrapů a do jednoho křídla Pentagonu lze považovat za zcela běžný teroristický útok. Jediným novým prvkem bylo použití letadel. (Viz studie „Teroristický útok v Norsku a širší politické a historické souvislosti aneb o teroristických samozřejmostech“, Kap.1. Den samozřejmosti - 11. září 2001) Moudro bylo napsáno v roce 2011.  V teroristickém útoku z 11. září 2001 termín „samozřejmost“ hraje důležitou úlohu.

Ale tyto úvahy již přesahují fenomén čmoudíků na kerčském mostě. Vrátíme se k nim v neděli 9. 10. 2022 v samostatném článku, dodává František Roček.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%