Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Roček: Black Friday v Rusku aneb je to psina

Roček: Black Friday v Rusku aneb je to psina

V reklamě o hnusném tedy černém pátku i v českém televizionu, jsou lidé chytáni na slevy. Více finančního žrádla od kupujících čekají obchodníci nejen v Čechůnii, ale i na širé Rusi. Že by sankce u Ivana a Sergeje nějak moc nefungovaly?

František Roček, publicista
25. listopadu 2022 - 12:00

V ruské říši se prognózy odborníků, a obchodních zvířátek z tržišť a maloobchodníků pro „Black Friday" radikálně rozcházely, zvěstovaly noviny „Kommersant" z pátku 25. 11. 2022, píše František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Opatrnost především

„Analytici společnosti Tinkoff Cash očekávají pokles aktivity kupujících téměř o třetinu na čtyřleté minimum. Trhy naopak očekávají výrazný růst. Jejich prognózy jsou mimo jiné založeny na úspěšných výsledcích již uskutečněných prodejů na začátku listopadu. Tinkoff Cash a First Data však tvrdí, že aktivita kupujících byla již nižší než v loňském roce…“, čteme v novinách.

Je logické, že sankce západních troubů ovlivňují ruský trh. Lidé jsou při nákupech opatrnější, protože nevědí jaký čurbes je bude v dalších měsících a letech čekat.

Sankce jsou nákladné jak pro sankční zuřivce jako USA a EU, tak pro zemi, proti které jsou omezení namířena, podle studie zveřejněné na internetových stránkách Mezinárodního měnového fondu (MMF). V modelu skládajícím se z více než dvou zemí je účinek sankcí narušen, poznamenávají ve studii MMF.

U sankčních magorů rostou ceny plynu a klesá počet výrobců spotřebního zboží, v "zahraniční" zemi (moskevská říše) klesají mzdy ve výrobě, ale pozitivní je, že roste počet výrobců spotřebního zboží, vyplývá z dumání MMF.

Černý není moc cool

Na rozdíl od „Černého pátku" vykazují prodeje na „Den nezadaných“ (11. listopadu) v posledních čtyřech letech vyšší míru prodeje z hlediska objemu a počtu nákupů, jak je uvedeno v Tinkoff Cash. Podle prognózy služby na „Černý pátek" Rusové utratí o 20% méně a 37% v počtu nákupů než během prodeje 11. listopadu, upozorňuje Kommersant.

„Den nezadaných“ je původně čínským svátkem. Poprvé se začal slavit na různých univerzitách v  Nanjingu v 90. letech 20. století. Tehdy to byl „Singles Day" kvůli skutečnosti, že datum mejdanu bylo složeno ze samých jedniček, tedy jedinců mimo pár - 11.11. Čína je země, která bere kouzlo čísel vážně, proto se rozšířil mezi lid obecný. Obchodníkům zasvítila očička a pro tento magický svátek zaměřily cíleně prodejní akce. Podobně jako na šíleně blbého Valentina.

Od té doby získal Singles Day popularitu po celé jihovýchodní Asii a v některých evropských zemích, včetně Německa, Belgie a Velké Británie.

Dne 11. listopadu nejen v Číně je tento den podobný severoamerikánskému „černému pátku", protože v tento den, kromě zavedených tradičních slev, najdete mimořádné obchodní nabídky.

Na černě zašpiněný pátek v USA zahajují vánoční nákupní orgie. Zvyk uspořádání prodeje v tento den byl zaveden v 19. století, a termín "Black Friday" se objevil v roce 1966. Nejedná se o oficiální svátek, ale jenom o nákupní mejdlo.

Podle prodeje v ruské říši čínský svátek má u kšeftařů větší úspěch než severoamerikánský kšeftařský svátek.

Generální ředitel společnosti Infoline-Analytics, Michail Burmistrov, tvrdí, že podle předběžných odhadů bude v listopadu růst obratu v online segmentu 35-40%.Trendy do konce roku

Zvýšený prodej může být i na Černý pátek, protože lidičky si dělají zásoby domácích potřeb a nakupují dárky pro nadcházející svátky. Rusové si vybírají levné zboží, které nevyžaduje předběžné úspory, upozorňují First Data. V online hypermarketu "AllInstruments.ru" hlavní podíl nákupů během prodejního období připadá na stálé zákazníky.

Pokud jde o prodej na Singles Day, Wildberries během tohoto období zaznamenaly dvojnásobný nárůst příjmů a počtu objednávek ve srovnání s loňským rokem. Obrat společnosti Ozon během prodeje na začátku listopadu vzrostl 2,2krát na průměr za tento měsíc. Ve společnosti Hoff se tržby na začátku listopadu meziročně zvýšily o 30 %.


Nicméně, s prognózami Tinkoff Cash souhlasí například prezident Baon Ilya Yaroshenko. Podle jeho názoru obrat a počet nákupů na „Black Friday" nepřekročí úroveň roku 2019.

Podle něj je pokles spotřebitelské aktivity Rusů ovlivněn poklesem reálných příjmů, negativním informačním pozadím a mělkými slevami od maloobchodníků kvůli nedostatku zboží. V letošním roce Rusové odmítají spontánní nákupy, dodává odborník.

Podobný trend se očekává v Polsku, kde dochází k masivnímu snižování počtu zaměstnanců v polských podnicích, dokonce i v médiích. Proč? MMF upozornil, že sankce nemají jenom jednostranný dopad.

Západní sankční ptákoviny ovlivňují ruskou ekonomiku a trh, ale základní trendy v chování lidí nemění. Je to spojeno i s tím, že výpadek západního zboží je stále více nahrazován zbožím z Asie i samotného Ruska.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%