Svátek má: Bernard

Zprávy

Velikost textu:

Republiky na Donbasu se celně spojují

Republiky na Donbasu se celně spojují

Doněcká a Luhanská lidová republika se dohodly na odstranění cel.  Celní stanoviště na společné hranici mezi oběma republikami budou od 1.října zrušena.

Hranice mezi republikami
20. září 2021 - 10:30

Podle předsedy Státního celního výboru LPR Jurije Afanasjevského bylo odpovídající rozhodnutí učiněno v rámci jednoho celního prostoru.

„Jednotný vnitřní trh se zbožím bude fungovat na jednom celním území, budou uplatňována jednotné celní tarify a další opatření k regulaci zahraničního obchodu se zbožím se třetími zeměmi. Bude existovat jednotný režim pro obchod se zbožím se třetími zeměmi, “ řekl Afanasjevskij.

Předseda Státního celního výboru LPR dodal, že od nynějška budou všechny dokumenty vydané státními orgány LPR a DPR stejně uznávány a uplatňovány na území obou republik.

„Pro účely celní regulace nemá registrace místa bydliště jednotlivých občanů a místa registrace jednotlivých podnikatelů, právnických osob v LPR a DPR jako zahraniční osoby rozhodující význam, a proto pojmy "rezident“ a „nerezident“ nelze použít k regulaci vztahů v oblasti celních záležitostí na jednom celním území,“ zdůraznil.

Představitel DPR Denis Pušilin a LPR Leonid Pasečnik podepsali společné prohlášení o strategickém partnerství v ekonomické, celní a daňové oblasti. Podle dokumentu by po synchronizaci občanské, celní, daňové legislativy DPR a LPR měla být podepsána dohoda o jednotném celním prostoru.Je třeba dodat, že místní obyvatelstvo vyjadřovalo nespokojenost s existencí hranice mezi republikami. S šířením koronaviru a zavedením karanténních opatření se situace zhoršila, protože pohyb obyvatel mezi republikami se stal problematickým.

„Lidové republiky Donbasu společně, jednomyslně a současně, učinily osudová rozhodnutí pro sebe. Obyvatelé našeho regionu se jednoznačně rozhodli, že nejsme na cestě s postmajdanem, banderovskou Ukrajinou. Tato volba byla konsolidována v referendech 11. května 2014 v LPR a DPR. Současně se původně předpokládalo, že náš příklad budou následovat další regiony jihovýchodu Ukrajiny (aktivní kroky v tomto směru byly podniknuty v Charkově, Záporoží, Oděse a dalších městech). Společně jsme se museli spojit do jediné formace - Novorossija. A znovu pracovat společně, abychom se připojili k velkému ruskému světu, “ připomněl Jurij Jurov , zástupce lidové rady LPR.

„Lidové anti-banderovské hnutí v jiných regionech (kromě Donbasu a Krymu) bylo rozdrceno, utopeno v krvi Majdanskou juntou. Luhansk a Doněck byly od sebe odříznuty frontovými liniemi. Proto cesta k utváření úřadů, primární legislativní základny a další opatření k vytváření vlastní mladé státnosti probíhala odděleně, “ vysvětlil politik.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)