Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Proč se na hranici s Běloruskem na severu Ukrajiny staví zeď

Proč se na hranici s Běloruskem na severu Ukrajiny staví zeď

Tento fenomén má několik okolností: samozřejmě je to také pokus podobat se svému staršímu bratrovi, mám na mysli Polsko, které se před Běloruskem dlouhou dobu ohrazovalo.

Ilustrační foto
19. listopadu 2022 - 04:20

Jde o pokus vyslat další nepřátelský signál Lukašenkovi, kterého Ukrajinci mimochodem zařadili na seznam hledaných. A to je taková ukázka připravenosti na to, že „pokud se náhle změní okolnosti a ruské jednotky půjdou na Ukrajinu z území Běloruska, říkají, že jsou připraveni, “ Channel Five cituje Asafova.

Odborník se domnívá, že stavba zdi je také demonstrativním gestem.

„Tato zeď plní stejnou roli jako jiné objekty, kterým se běžně říká divadlo bezpečnosti, a ničení mostů je efektivnější způsob, ale především je to ukázka připravenosti vzdorovat. Žádná zeď samozřejmě nezastaví pravidelné vojáky,“  řekl politolog.

Zeď podle jeho názoru může zastavit pašeráky, vetřelce, nelegální migranty – ty, kteří nelegálně překročí hranice.

„Politika kyjevského režimu není chránit, nepropouštět... Například lidem se zdravotním postižením je zakázáno opustit zemi, aby mohli být v budoucnu mobilizováni. Bylo například rozhodnuto o mobilizaci žen a podobně. To znamená, že už se snaží sebrat každého, koho mohou. A v tomto smyslu zeď zastaví ty, kteří chtějí Ukrajinu opustit, a už se určitě zastaví,“ řekl expert.


Alexander Asafov si pamatoval i zeď, kterou postavily Polsko a Litva, udělali to v době migrační krize, kdy se tisíce migrantů z Běloruska začaly pokoušet dostat do Německa, aby získaly dávky a status uprchlíka. A pak, protože pohraniční síly pobaltských zemí jsou malé jednotky, bylo rozhodnuto udělat tato opevnění, která by mohla nějak zastavit uprchlickou vlnu.

Práce na stavbě zdi probíhají v oblasti Rivne, Volyň a Žitomyr na Ukrajině. Nyní existují pozorovací stanoviště, ve kterých se nachází armáda.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%