Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Přežije Liz Trussová? Její „kroky" musí napravovat nový ministr financí

Přežije Liz Trussová? Její „kroky" musí napravovat nový ministr financí

Nejméně sto poslanců britského parlamentu zaslalo předsedovi představenstva Konzervativní strany Grahamu Bradymu žádost o vyslovení nedůvěry vůdci strany a premiérce Liz Trussové.

Liz Trussová, britská premiérka
18. října 2022 - 07:20

Jeden z konzervativců odhadl, že Brady, který byl do 17. října na dovolené, bude potřebovat „pomoc několika lidí, aby otevřel dveře své kanceláře, které jsou zaplaveny žádostmi o nahrazení Trussové“.

Nejvyšší konzervativci mohou hlasovat o nedůvěře Liz Trussové. Dokonce jí doporučit, aby rezignovala.
       
Pro vyslovení nedůvěry premiérovi musí podle pravidel Konzervativní strany podpořit asi 15 procent toryovských poslanců (asi 54 poslanců).
       
Následovalo by tajné hlasování všech poslanců z Konzervativní strany.

      
Trussová si svou pozici udrží, pokud v tomto hlasování získá podporu více než 50 procent poslanců. Pokud prohraje, bude muset rezignovat a ztratí tak právo zúčastnit se příštích voleb.
       
The Guardian uvedl, že poslanci z vládnoucí Konzervativní strany diskutují o budoucnosti Liz Trussové jako premiérky Velké Británie.
       
A uvedl, že názory se různí: Jedni jsou přesvědčeni, že by měla odstoupit co nejdříve, jiní zase věří, že akci není třeba vynucovat.

Liz Trussová: Zůstanu na svém místě

„Zůstanu na svém postu, abych dodržela své závazky pro národní zájem," ujistila s odhadem, že bude v čele strany i pro příští volby naplánované za dva roky.

„Jednala jsem rychle, abych tyto chyby napravila," řekla Liz Trussová své straně, přitom v zákulisí konzervativní strany se množí pokusy donutit Trussovou k demisi.

Její nový ministr financí Jeremy Hunt, který byl v pátek narychlo jmenován po tržní bouři, kterou rozpoutal „plán růstu“ jeho předchůdce Kwasi Kwartenga, Hunt nyní drží kormidlo vlády po týdnech tržního chaosu, který ohrožuje finanční stabilitu země.

V pondělí představil hlavní linie střednědobého rozpočtového projektu, který musí být celý představen 31. října. Varování před „velmi tvrdými" rozhodnutími s budoucími škrty ve státních výdajích a zvýšením daní, totální distancování se od původního plánu Liz Trussové. Jeremy Hunt však ujistil, že vláda učiní prioritu "pomoci nejzranitelnějším".(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%