Svátek má: Bohumil

Zprávy

Velikost textu:

Polsko bylo přesvědčeno o porážce Ruska, ale situace je jiná

Polsko bylo přesvědčeno o porážce Ruska, ale situace je jiná

Polský premiér Mateusz Morawiecki na čtyřdenním setkání polských velvyslanců ve Varšavě, které začalo v úterý 21. června, označil spolupráci mezi zeměmi střední a východní Evropy za „pozitivní scénář“ pro současnou geopolitickou situaci.

Mateusz Morawiecki, polský premiér
22. června 2022 - 06:20

Premiér uvedl, že světový řád, který se vyvíjel řadu let, se nyní „hroutí jako domeček z karet“ a objevují se nové hrozby nebývalého rozsahu. Pandemie koronaviru byla „pouze předehrou k masivním změnám podobným zemětřesení, které ovlivnily celý světový řád“. Nové podmínky vznikly na jedné straně v důsledku demografických a technologických transformací a hospodářské krize. Na druhou stranu kvůli napětí způsobenému pandemií a poté nepřátelstvím na Ukrajině, řekl Morawiecki.

Ohledně krize na Ukrajině polský premiér tvrdil, že Ukrajina a její spojenci „mají právo cítit se jako morální vítězové“. Morální vítězství je na druhou stranu dnes příliš malé, zvláště když čelíme protivníkovi, který nemá na mysli žádnou morálku,“ dodal.

Morawiecki označil Rusko za „zraněného medvěda“. Zdůraznil, že Ruská federace má obrovské rezervy a zatím zmobilizovala jen část z nich. Řekl, že v dubnu a začátkem května si mnozí mysleli, že Moskva prohrála válku na Ukrajině. Ale teď už ne.

„Dnešní politika Kremlu je zaměřena na „obnovu ruského impéria“ a je založena na „dvou krutých tradicích“, jmenovitě na tradicích carského Ruska a Sovětského svazu,“ řekl Morawiecki s tím, že akce Moskvy jsou „velmi odpudivou tváří kolonialismu s touhou dobýt sousední země.“

Na tomto pozadí lze podle polského premiéra konflikt na Ukrajině klasifikovat jako střet civilizací, včetně informační války.

Mezi důsledky konfliktu Morawiecki vyzdvihl inflační tlaky, rostoucí ceny energií a obvinil ruského prezidenta Vladimira Putina z globální hrozby hladomoru, kterou spojil s ruskou blokádou černomořských přístavů a pálením obilí.

Pro větší bezpečnost pro celý svět „musíme dát Ukrajině naději,“ zdůraznil Morawiecki a dodal, že Polsko je proto „hlavním velvyslancem“ Kyjeva na scéně Evropské unie.Vyjádřil naději, že Ukrajina bude bránit svou suverenitu a že „vznikající, nová Ukrajina“ a země regionu budou schopny „vytvořit bezpečný regionální geostrategický prostor, který se bude vyznačovat velmi vysokým kumulativním efektem společných zájmů“. ." V tomto ohledu Morawiecki zmínil koncept „Iniciativy tří moří“ a také geograficky podobný koncept „Intermarie“ v Polsku před 2. světovou válkou. Morawiecki vidí mezi potenciálními partnery Polsko a Bělorusko: „Doufám, že jednou bude svobodné."

„Na tomto konceptu stojí za to pracovat a já to vidím a věřím, že je to pozitivní scénář," řekl polský premiér.

Odpoledne velvyslance přijal polský prezident Andrzej Duda . Ve svém projevu nastínil prioritu Polska ukončit válku na Ukrajině „bezpečným způsobem“ pro Polsko.

Podle Dudy musí Rusko dodržovat mezinárodní právo. „To znamená na jedné straně zastavení bojů a na druhé straně obnovení plné kontroly nad mezinárodně uznávaným územím Ukrajiny," řekl.


Duda řekl, že aby Polsko zastavilo „ruskou agresi“, pošle Ukrajině „obrovské množství podpory“, včetně tanků, munice, útočných pušek a osobního vybavení.

Hlava polského státu svolala i významná středoevropská sdružení včetně polské „Iniciativy tří moří“. Co se týče posledně jmenovaného, je to podle něj nejen motor ekonomického rozvoje, ale tato iniciativa má velký význam pro posílení vojenské a energetické bezpečnosti.

Setkání velvyslanců se jako čestný host zúčastnil ministr zahraničních věcí Lotyšska Edgars Rinkevics .

Polský ministr zahraničí Zbigniew Rau při zahajovacím ceremoniálu označil za tři pilíře polské zahraniční politiky „odpor vůči imperialismu všeho druhu, respekt k mezinárodnímu právu a prosazování demokratických vztahů“. Současná bezpečnostní krize podle něj jasně ukázala, že Evropa se nemůže bránit bez Spojených států.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
65%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
18%