Svátek má: Jaromír

Zprávy

Velikost textu:

Po USA i Velká Británie odmítá bezpečnostní záruky Švédsku a Finsku

Po USA i Velká Británie odmítá bezpečnostní záruky Švédsku a Finsku

Státní návštěva britského premiéra Borise Johnsona ve Švédsku nepřinesla výsledky, v jaké švédská premiérka Magdalena Anderssonová doufala.

Boris Johnson a Magdalena Anderssonová
12. května 2022 - 11:10

Po USA také Velká Británie odmítá vydat bezpečnostní záruky Finsku a Švédsku v případě vstupu do NATO.

Švédsko a Finsko „hlasitě“ uvažují o vstupu do NATO. Obě země si však stanovily bezpečnostní záruky ze strany USA a Velké Británie v případě přistoupení. Bidenova administrativa již minulý týden výrazně ustoupila a udělala zastáncům přistoupení v obou zemích medvědí službu.

Nyní švédská premiérka Anderssonová doufala v jasný závazek k bezpečnostním zárukám při návštěvě britského premiéra Johnsona ve Švédsku. Tato naděje se však nenaplnila. Závěrečné prohlášení po schůzce v Harpsundu zní: „Pokud by kterákoli země utrpěla katastrofu nebo útok, Spojené království a Švédsko si na žádost postižené země poskytnou vzájemnou podporu různými způsoby, které mohou zahrnovat vojenské prostředky."

Vágnější, nezávaznější a v podstatě „tenčí“ znění takového prohlášení nemohlo být sepsáno. Spojené království se připojuje k USA v otázce bezpečnostních záruk. Švédsko i Finsko berou zvláště na vědomí toto manévrování a odmítání přijmout jasný závazek vůči oběma státům.

Ve Švédsku každopádně opět klesla ochota vstoupit do NATO. Zda o tom skutečně bude referendum, jak již vyzvaly některé frakce ve švédském Parlamentu, se však teprve uvidí. Protože to, co Johnson prostřednictvím Twitteru slíbil (sdílení informací, společná vojenská cvičení a vývoj technologií), pro většinu Švédů jako záruka bezpečnosti nestačí.


(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)
Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: