Svátek má: Květa

Zprávy

Velikost textu:

Plovoucí terminály LNG jsou výrazně dražší, než se plánovalo

Plovoucí terminály LNG jsou výrazně dražší, než se plánovalo

Pro ty, kteří  vážně věřili, že ceny plynu brzy zase klesnou, zde je pravda: Nákup a údržba plovoucích terminálů na zkapalněný zemní plyn stály Německo nejméně o tři a půl miliardy eur více, než se původně plánovalo.

Ilustrační foto
21. listopadu 2022 - 07:20

V současné době je plánováno celkem asi 6,56 miliardy eur v rozpočtových prostředcích, potvrdilo „Spiegelu“ spolkové ministerstvo hospodářství. Rozpočtový výbor v Bundestagu schválil další peníze na terminály minulý týden, píše se v článku na německém webu Jouwatch.

V německém rozpočtu na rok 2022 bylo plánováno 2,94 miliardy eur. V „rozsáhlé koordinaci s mnoha zúčastněnými stranami“ „byly nyní stanoveny další náklady a byly upřesněny původně předpokládané náklady“, oznámilo BMWK. To má vliv například na provozní náklady a náklady na dodatečná infrastrukturní opatření na zemi.

Dokumenty rozpočtového výboru také ukazují, že dva z terminálů musely být pronajaty na 15 let namísto původně plánovaných 10 let. Německo si proto vyjednalo variantu zkrácení lhůty na deset let, rozhodnout o tom ale musí příští rok. Levicový rozpočtový politik Victor Perli pro Spiegl řekl: „Koalice semaforů (německá spolková vláda) se otevřela vydírání s použitím plynu LNG bez jakékoli alternativy a nyní musí platit další miliardy."Politik zeleného rozpočtu Sven Christian Kindler řekl: „V krátkodobém horizontu musí být zajištěny dodávky plynu, ale musíme být opatrní, abychom do budoucna nevytvářeli nadbytečné fosilní kapacity. V rozpočtovém výboru potřebujeme více vyjasnit náklady a rizika projektů LNG.“

V každém případě spolková vláda nepočítá s  levnými energiemi. Občané to musí zaplatit.

A jak vypadá situace pro české spotřebitele? Samozřejmě stejná jako v Německu, to znamená, že cena nebude klesat...

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)