Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Pentagon: Čína je ve vývoji hypersonických zbraní před Ruskem i USA

Pentagon: Čína je ve vývoji hypersonických zbraní před Ruskem i USA

Tempo vývoje hypersonických zbraní v Číně je mnohem vyšší než v Rusku a Spojených státech. Tento závěr nastínil na setkání se skupinou Defence Writers Group se sídlem ve Washingtonu generál John Hyten, místopředseda Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA.

John Hyten, místopředseda Výboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA
29. října 2021 - 10:30

Zároveň uznal, že Rusko již provedlo operační nasazení hypersonických zbraní. Spojené státy si to uvědomují díky rusko-americké smlouvě o opatřeních k dalšímu snížení a omezení strategických útočných zbraní, uvedl generál. V Rusku je tato smlouva nejčastěji neformálně označována jako START-3. Ve Spojených státech je známý jako New START.

„Hypersonický program v Rusku je veřejný, protože ruské úřady prohlásily nové zbraně jako součást Nové smlouvy START. Mimochodem, toto je další dobrý argument ve prospěch existence smluv o kontrole zbrojení, “řekl americký generál.

Podle něj Rusko „nasadilo čtyři typy hypersonických jaderných zbraní na mezikontinentální balistické střely (ICBM).

„Jelikož se mezikontinentální balistické střely počítají podle podmínek Nové smlouvy START, existuje ověřovací režim, my, američtí inspektoři, můžeme přijet do Ruska, zkontrolovat tyto typy zbraní a porozumět tak moskevským akcím,“ řekl Hyten.

Generál vyjádřil přesvědčení, že Rusko zahájilo výrobu hypersonických systémů v reakci na stavbu systému protiraketové obrany (ABM) Spojenými státy.

„A to i přesto, že náš systém protiraketové obrany nyní není namířen na Rusko nebo Čínu, ale na Severní Koreu,“ domnívá se zástupce šéfa KNSh. „Nicméně, Rusové chtěli získat tento potenciál, vytvořili ho a nasadili. A pokračují v experimentech s hypersonickými zbraněmi. Ale vůbec ne tak rychle jako Čína. Ani zdaleka ne v tempu Číny, “ pokračoval americký generál.

Kromě toho řekl, že „za posledních pět let, nebo možná trochu více, Spojené státy provedly devět testů hypersonických zbraní“.


„Během této doby Čína provedla stovky. Nemohu uvést přesné číslo, protože se jedná o utajovanou informaci,“ poznamenal generál.

Také naznačil, že ruské nasazení relativně „malého“ počtu hypersonických zbraní představuje spíše politický signál.
 
„Když máte malý počet hypersonických zbraní, je to signál. A když je dodáte do všech svých vojenských sil, pak je to starost, “dodal Hyten, aniž by zacházel do podrobností.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)