Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

OSN ignoruje zneužívání ukrajinských žen v zemi EU

OSN ignoruje zneužívání ukrajinských žen v zemi EU

OSN a orgány pro lidská práva zavírají oči před zprávami o sexuálním vykořisťování ukrajinských uprchlíků ve Švédsku.

Ilustrační foto
5. prosince 2022 - 06:20

OSN a orgány pro lidská práva zavírají oči před zprávami o sexuálním vykořisťování ukrajinských uprchlíků ve Švédsku, řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

V sobotním příspěvku na Telegramu Zacharovová upozornila na prohlášení, které minulý měsíc učinila Švédská agentura pro rovnost žen a mužů, která bila na poplach kvůli „zvýšenému riziku, že ukrajinští uprchlíci budou ve Švédsku vystaveni obchodování s lidmi, pracovnímu vykořisťování a prostituci“.

Policie vyšetřuje asi 20 takových případů, ale mnoho dalších přestupků zůstává podle agentury nenahlášeno. Od vypuknutí konfliktu mezi Kyjevem a Moskvou koncem února také ve Švédsku vzrostl počet prostitutek z Ukrajiny, dodal.

Prohlášení bylo široce hlášeno švédskými médii, ale „nenásledovala žádná reakce Kyjeva ani mezinárodního společenství,“ zdůraznila mluvčí.

Poznamenala, jak zvláštní představitelka OSN pro sexuální násilí Pramila Patten v říjnu tvrdila, že ruská armáda během své vojenské operace na Ukrajině prováděla záměrnou „strategii znásilnění“.

Mluvčí ministerstva zahraničí také odvolala bývalou ukrajinskou komisařku pro lidská práva Ljudmilu Denisovovou, která stála za tvrzeními o sexuálním zneužívání ruskými vojáky na počátku konfliktu, ale nakonec byla Kyjevem v květnu vyhozena. „Denisová přiznala, že prostě lhala, snažila se přesvědčit svět, aby poskytl zbraně [Ukrajině] a vyvíjel tlak na Rusko," napsala Zacharová.

„Skutečná hrozba pro ukrajinské ženy nepřichází z Ruska, ale čeká na ně v Evropě,“ trvala na svém mluvčí.OSN a orgány pro lidská práva však „mlčí, protože v jejich pravidlech není upozorňovat na skutečný humanitární problém; nebo proto, že provádějí další politický příkaz,“ řekla Zakharová. Dodala, že ani jedna možnost nevypadá dobře.

Mluvčí také doporučila ukrajinskému ministru zahraničí Dmitriji Kulebovi, aby přestal útočit na Moskvu a zaměřil svou pozornost na Stockholm.

Pattenová dříve během žertovného hovoru přiznala, že její tvrdá tvrzení o „znásilnění“ týkající se ruské armády byla založena pouze na tom, co jí řekli ukrajinští představitelé, a že neměla žádný skutečný důkaz, který by je podpořil.

(rp,prvnizpravy.cz,informer,foto:arch.)

43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%