Svátek má: Čeněk

Zprávy

Velikost textu:

Orbán: Není teď úkolem EU stát buď na straně Rusů či Ukrajinců

Orbán: Není teď úkolem EU stát buď na straně Rusů či Ukrajinců

Ve svém nedělním projevu na Letní univerzitě v rumunském Baile Tusnad Orbán prohlásil, že Rusko dalo jasně najevo, že chce mít zaručenu trvalou neúčast Ukrajiny v NATO.

Viktor Orbán, maďarský premiér
27. července 2022 - 04:20
 
A vyjádřil názor, že válka na Ukrajině by nevypukla, „kdyby prezidentem USA zůstal Donald Tump a německou kancléřkou Angela Merkelová". Dále řekl, že západní strategie byla založena na přesvědčení, že „Ukrajina by s dopomocí anglosaského vojenského školení a anglosaských zbraní mohla válku nad Ruskem vyhrát, že západní sankce mají šance vládu v Kremlu rozvrátit, že Západ dokáže dopad sankcí na Rusko plně využít a následně si pak užívat podpory zbytku světa".

„Ale děje se pravý opak" řekl Orbán. „Sedíme v automobilu, jehož čtyřem pneumatikám ušel vzduch. A pokud jde o válku, potřebovala by Evropa strategii směřující nikoli k válečnému vítězství, ale k formulování dobré mírové nabídky. Válka je hrou sily a ti, kteří ji mají víc, rozhodují. Nemá samozřejmě smysl opájet se iluzí, že Maďarsko může ovlivnit válku a západní strategii nějakou excelentní nabídkou či návrhem. Avšak v každé debatě se musíme pokoušet nechat náš návrh zaznít a Západ tak k vypracování nové strategie postupně pohnout.Není např. zrovna teď úkolem EU stát buď na straně Rusů či Ukrajinců, ale jejím úkolem je stát mezi nimi. To, co se nyní děje, může ovšem posloužit jen k prodloužení války", konstatoval Orbán a dodal, že čím lepší zbraně Ukrajina ze Západu dostane, tím déle bude válka trvat.

Orbán řekl, že obnovení míru bude záviset na rozhovorech mezi Ruskem a USA. Že Evropa přispěla k událostem roku 2014, kdy Minské dohody byly zprostředkovány bez účasti USA, a pak, a možná právě proto, nebyly dodržovány. Takže Rusové už nechtějí mluvit s námi, ale s těmi, kteří dokáží přimět Ukrajinu k tomu, aby uzavřené dohody plnila, uzavřel Orbán.


(rp,prvnizpravy.cz, přeložil Lubomír Man,Hungary Matters , foto:arch.)


Kdo by se podle Vás měl stát příštím americkým prezidentem?