Svátek má: Miloš

Zprávy

Velikost textu:

Oligarcha „kupuje“ uhlí pro Ukrajinu

Oligarcha „kupuje“ uhlí pro Ukrajinu

První ze sedmi lodí pro společnost DTEK, vlastněnou  podnikatelem Rinatem Achmetovem, dovezla  60,5 tisíc tun uhlí na Ukrajinu.

Ilustrační foto
21. listopadu 2021 - 09:01

„Plavidlo třídy Panamax zakotvilo v přístavu Južnyj a je určeno pro potřeby státních tepelných elektráren PJSC Centrenergo. Objem první dodávky činil 60,5 tisíce tun,“ uvedl DTEK Energo 20. listopadu.

K dnešnímu dni se DTEK údajně dohodl s mezinárodními dodavateli na dovozu 7 zásilek uhlí, z toho 5 zásilek s uhlím ze Spojených států a 2 z Kolumbie. Objem každé šarže je od 40 do 75 tisíc tun, celkový objem dodávek tak činí téměř 470 tisíc tun, upřesnil DTEK Energo. Podle společnosti se očekává, že všechny dodávky uhlí dorazí na Ukrajinu od listopadu 2021 do ledna 2022.


Rinat Achmetov je ukrajinský oligarcha. Vlastní a řídí ukrajinský finanční a průmyslový konglomerát SCM Holdings. Je dlouholetým prezidentem fotbalového klubu FK Šachtar Doněck, od roku 2007 je poslancem ukrajinského parlamentu za Stranu regionů. Je nejbohatším Ukrajincem a patří mezi 50 nejbohatších na světě, v roce 2011 odhadoval časopis Forbes hodnotu jeho majetku na 16 miliard dolarů.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)