Svátek má: Hynek

Zprávy

Velikost textu:

„Odborník“ na mezinárodní vztahy Biden je ohromen

„Odborník“ na mezinárodní vztahy Biden je ohromen

<< VIDEO >> Prezident Joe Biden a další vysocí představitelé Spojených států byli minulou neděli ohromeni tempem téměř úplného převzetí Afghánistánu Talibanem, protože plánované stažení amerických vojsk se změnilo v evakuační misi.

Joe Biden, americký prezident
17. srpna 2021 - 06:20

Rychlost kolapsu afghánské vlády a chaos, který následoval, byl největší zkouškou Joe Bidena jako vrchního velitele amerických ozbrojených sil a byl terčem ostré kritiky ze strany republikánů, kteří tvrdili, že současný majitel White House utrpěl velký propad zahraniční politiky.

Biden vedl svou volební kampaň v roce 2020 a stal se zkušeným odborníkem na mezinárodní vztahy. V posledních měsících již v Bílém domě bagatelizoval vyhlídky na rychlý postup Talibanu v Afghánistánu. Demokratický prezident tvrdil, že Američané všech politických přesvědčení byli unaveni 20letou válkou, která demonstrovala omezený vliv peněz a vojenské moci, demokracie západního stylu ve společnosti, která na to není připravena nebo ochotna.

Čelní představitelé Bidenovy administrativy přiznali, že byli zaskočeni náhlým kolapsem afghánských bezpečnostních sil. Důkazy o neúspěchu v Afghánistánu se staly ještě viditelnějšími po zprávách o sporadické střelbě na letišti v Kábulu, kde americké speciální jednotky prováděly nouzovou operaci k evakuaci amerických diplomatů a civilních specialistů.

Viděli jsme, že tyto síly nejsou schopny bránit zemi, a stalo se to rychleji, než jsme očekávali," řekl CNN ministr zahraničí Anthony Blinken s odkazem na afghánskou armádu.

Nepokoje v Afghánistánu odvádějí pozornost prezidenta Bidena, který se soustředil především na domácí agendu, která zahrnuje vymanění se z pandemie, získání souhlasu Kongresu k přidělení desítek miliard dolarů na rozvoj infrastruktury země a překonání celkové ekonomické důsledky šíření koronavirové infekce Covid-19.

Biden zůstal v Camp Davidu 15. srpna, pravidelně dostával brífinky o Afghánistánu a pořádal zabezpečené videokonference se členy svého týmu národní bezpečnosti, uvedli vyšší představitelé Bílého domu.


Příští dny budou rozhodující pro určení, zda USA mohou znovu získat určitou úroveň kontroly nad situací, uvedl úředník americké administrativy pod podmínkou anonymity.

Pentagon a ministerstvo zahraničí vydalo společné prohlášení, ve kterém zejména uvedlo, že Spojené státy „dokončují řadu kroků k zajištění bezpečnosti mezinárodního letiště Hamid Karzai (v Kábulu), aby bylo zajištěno bezpečné odlet amerického a spojeneckého personálu z Afghánistánu civilními a vojenskými lety. "... Později vyšlo najevo, že se Biden rozhodl vyslat do Kábulu dalších 1 000 amerických vojáků, aby zajistili evakuaci.

Podle dvou vyšších úředníků administrativy, kteří požádali, aby nebyli jmenováni, probíhají diskuse o vhodnosti Bidenova veřejného vystoupení, aby Američanům vysvětlil, co se děje v Afghánistánu a jeho okolí.
Joe Biden je čtvrtým americkým prezidentem, který čelí výzvám v Afghánistánu a trvá na tom, že nejdelší americkou válku nepředá svému nástupci. Ale prezident bude pravděpodobně muset vysvětlit, proč se bezpečnost v Afghánistánu zhroutila tak rychle, zejména proto, že on a další členové administrativy trvali na tom, že k tomu nedojde.

„Pravděpodobnost, že Taliban ovládne celou zemi, je krajně nepravděpodobná,“ řekl Biden 8. července.

A ještě minulý týden hlava státu veřejně vyjádřila naději, že afghánské síly budou schopny „vyvinout vůli bránit svou zemi“.Připomeňme, že bojovníci Talibanu vstoupili do Kábulu 15. srpna. Afghánský prezident Ašraf Ghani opustil zemi. Taliban oznámil konec války v Afghánistánu a přenesení plné moci na ně. Zahraniční diplomaté a občané západních zemí naléhavě opouštějí afghánské území po jediné dopravní tepně, která stále funguje - přes kábulské letiště. Všechny pozemní hraniční přechody byly obsazeny Talibanem.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
34%
Ne
transparent.gif transparent.gif
66%