Svátek má: Hugo

Zprávy

Velikost textu:

Odborníci se shodují: Ropné embargo je pro kočku

Odborníci se shodují: Ropné embargo je pro kočku

<< GLOSA >> To se stává, když političtí hlupáci neustále musí jít příkladem a chtějí ukázat svůj postoj: Střelí sobě – lépe řečeno svým poddaným – do kolena a protivníka jen posílí.

Ilustrační foto
3. června 2022 - 10:30

Neměli bychom se tedy divit, že šestý balíček sankcí Evropské unie proti Rusku by mohl Moskvě ublížit ještě méně, než jsme si mysleli. Informuje o tom „Frankfurter Allgemeine Zeitung“. Zatímco přeprava ruské ropy ropovodem na západ má zůstat i tak povolena, nyní panují pochybnosti, zda lze přepravě lodí, na kterou se zaměřuje EU, účinně zabránit vyhlášenými sankcemi.

Podrobně jde o takzvaný zákaz pojištění, který má zabránit tomu, aby se ruská ropa přepravovala tankery do Číny, Indie a dalších zemí. Experti vyjádřili FAZ podezření, že Rusko dokáže zákaz pojištění obejít poměrně snadno a za šest měsíců, kdy mají sankce vstoupit v platnost, bude moci surovinu bez problémů přepravovat.

„Západní pojistné trhy by důsledně uplatňovaly sankce,“ řekl Jan Blumenthal, německý ředitel pojistného trhu Lloyd's

Čemu ale nelze zabránit: „Pokud jiné politické systémy mají jinou vůli tak zajistitelé to rozhodnutí nemohou nést sami, pokud nebudou podporováni státním krytím. Lze tedy nalézt způsoby, jak sankce obejít.“

Pod tlakem Řecka a Kypru EU snížila bariéry obchodu s ropou.Skeptický byl i Jan-Oliver Thofern, šéf německého zajišťovnictví mezinárodního makléře Aon. Zatím se mluvilo jen o zajistitelích, zákaz se ale musí týkat i primárních pojistitelů. „Následky zatím nelze posoudit," řekl FAZ. Sankce EU by se daly obejít i jinak: Pokud se ruská ropa míchá s větším množstvím jiné ropy, Rusko již nemusí být uváděno jako země původu.

Írán se tak vyhnul sankcím proti vývozu své ropy. Ruská ropa je většinou zasílána do řeckých přístavů, kde je již částečně smíchána a nakládána na moři  mezi různými tankery pro další export. Řecká průmyslová asociace nechtěla komentovat otázku, zda by takové přepravy byly v budoucnu za změněných pojistných podmínek ještě možné.

Na dotaz mluvčí řeckého ministerstva zahraničí řekl: „Rusové vždy najdou způsoby, jak prodat svou ropu mimo EU. Musíme si dávat pozor, abychom sankcemi neublížili sami sobě víc než Rusku.“

Ale přesně to se stane. Díky neschopným politikům bude Evropa stále více ekonomicky zaostávat. Ale možná je to přesně ten plán. Snad se brzy přivalí nová vlna uprchlíků – míří na jih, pryč z Evropy. Protože tento kdysi bohatý kontinent se propadá do chudoby.

(rp,prvnizpravy.cz,jouwatch,foto:arch.)Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano
transparent.gif transparent.gif
55%
Ne
transparent.gif transparent.gif
22%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%