Svátek má: Leoš

Zprávy

Velikost textu:

Od Nixona po Trumpa, půlstoletí válečného imperialismu dolaru!

Od Nixona po Trumpa, půlstoletí válečného imperialismu dolaru!

Měnová válka mezi Spojenými státy, Čínou a Evropou není první, kdy se Washington pokusil použít dolar k ovlivnění jiných zemí, píše Le Figaro.

Ilustrační foto
18. srpna 2019 - 04:20

Jak publikace připomíná, po odmítnutí převést dolar na zlato v roce 1975 měla americká měna ztratit na váze a rovnat se ostatním. Ve skutečnosti kvůli neschopnosti Evropy hájit své zájmy se znovu ocitla rukojmím amerického finančního systému.

Přestože se Donald Trump jeví jako velmi zvláštní, „pomstychtivý a nepředvídatelný“ americký prezident, jehož předkové mohou být nazýváni pouze „shakespearovskými despoty“, v podstatě se nejedná o nic nového v jeho vládě, protože on, stejně jako jeho předchůdci, svými manýry prosazuje strategii k vytvoření dominance dolaru, píše publicista Le Figaro Jean-Pierre Robin.

Zatímco Bílý dům oficiálně obviňuje Čínu z manipulace s jüanem a obviňuje šéfa Evropské centrální banky Mario Draghiho ze znehodnocení eura vůči dolaru, „měnová válka“ již byla vyhlášena a bude označovat léto 2019, poznamenává autor.

Jak si novinář vzpomíná, v historii existuje precedens, kdy se letní klima stalo úrodnou půdou pro geoekonomické otřesy. V neděli 15. srpna 1971 prezident USA Richard Nixon využil uzavření newyorské burzy, aby v televizi oznámil pozastavení konvertibility dolaru na zlato. Tomu předcházelo setkání amerického vůdce, přezdívaného „mazaný Dick“, s jeho vnitřním kruhem v příměstské prezidentské rezidenci Camp David, aby vyřešil problémy americké ekonomiky, „krvavou“ válku ve Vietnamu. Tváří v tvář vnitřnímu a vnějšímu deficitu se Spojené státy ocitly v pasti.

Systém, vytvořený v roce 1944 na konferenci v Bretton Woods, předpokládal, že se dolar stane jedinou měnou konvertibilní se zlatem na světě, a kurzy ostatních měn se budou odvíjet od dolaru. Směnný kurz lze změnit pouze se souhlasem Mezinárodního měnového fondu. Toto „přehnané privilegium dolaru“, které veřejně odsoudil generál De Gaulle, bohužel mělo své náklady. Na jedné straně by Washington mohl „zapnout tiskařský lis podle svého uvážení“, na druhé straně, cizí státy měly právo kontaktovat ministerstvo financí USA a vyměnit si dolar, který nakoupily za zlato, za pevnou sazbu 35 dolarů za unci. Francie za De Gaulle opakovaně využila tuto příležitost, hodně ke zklamání Bílého domu, který čelil úniku své zlaté rezervy.


Americké odmítnutí převést dolar na zlato ve skutečnosti znamenalo, že Spojené státy, které se po druhé světové válce staly „hospodářskou a politickou supervelmocí“, již nebyly schopny dodržovat „pravidla mezinárodního finančního systému, jehož jsou samy o sobě základním kamenem“. Je ironií, že důsledky tohoto „ponižujícího uznání slabosti pro první světovou mocnost“ se však pro  Evropu a Japonsko staly větším problémem, než pro samotné USA. Jak ministr financí USA John Connally prohlásil v zimě 1971, „dolar je naše měna, ale váš problém“.

Od této chvíle nejsou směnné kurzy určovány MMF, ale výhradně finančními trhy. Jak bývalý šéf Evropské banky pro obnovu a rozvoj Jacques de Larocière poznamenal: „Vlády opustily obecný řád a věřily, že získávají svobodu, i když ve skutečnosti postoupily svoji autonomii trhům.“

Navíc, pokud jsou teoreticky všechny měny na trhu stejné, „některé jsou si rovnější“. Poté, co ztratil „ústavní hegemonii“, americký dolar nejvíce těží ze zavedení plovoucího směnného kurzu a dominance trhu. Stále zůstává klíčovou měnou mezinárodního obchodu, 59% půjček vydaných na světě je v dolarech, stejně jako 62% devizových rezerv v centrálních bankách po celém světě.

Současně je důvěra v dolar často vysvětlena problémy souvisejícími s bezpečností a 830 americkými vojenskými základnami roztroušených po pěti kontinentech, zdůrazňuje autor.

Jižní Korea, Německo, Japonsko a Saúdská Arábie, které jsou pod americkým „jaderným deštníkem“, jsou největšími kupci cenných papírů americké státní pokladny na světě. Takový systém samozřejmě poskytuje Washingtonu významné finanční výhody.

V průběhu času se dolarová diplomacie mění podle jeho potřeb. V 80. až 90. letech 20. století byly hlavními partnery Washingtonu země G7, ale od roku 1998 do roku 2013 na jejich místo nastoupila Čína. Podle vedoucího ekonoma banky Natixis z dohody mezi Washingtonem a Pekingem vyplynulo, že Spojené státy budou udržovat obchodní deficit ve vztahu k Číně, která by jej refinancovala nákupem státních dluhopisů USA. Tato dvoustranná dohoda umožnila americkým spotřebitelům nakupovat levné zboží a získávat půjčky s nízkými úroky. Byl to Trump, kdo začal aktivně kritizovat tento systém, nicméně podle Arkuse, odchod od něj začal v roce 2014 pod Barackem Obamou. V posledních pěti letech již hlavním držitelem vládního dluhu USA nebyla Čína, ale eurozóna.

Podle novináře to všechno nebrání Donaldovi Trumpovi zaútočit na Německo za jeho obchodní přebytek a na Evropskou centrální banku za její měnovou politiku, která stanoví příliš nízkou úrokovou sazbu, z níž nepřímo těží americká pokladna. Podle autora článku je na vině neschopnost Evropy sjednotit se ve federálním státě, který by byl schopen chránit své vlastní zájmy na „mezinárodní šachovnici“ a zejména tváří v tvář „vlivnému americkému sousedovi“. Jak zdůrazňuje komentátor Le Figaro, Amerika stále věří, že „dolar je naše měna, ale váš problém“.

(kou, prvnizpravy.cz, lefigaro.fr, foto: arch.)