Svátek má: Justýna

Zprávy

Velikost textu:

Očkování proti korona-hnusu: Kritika a iluze

Očkování proti korona-hnusu: Kritika a iluze

Než se podíváme na očkování do Skotska, není od věci připomenout, že média mají dočasně novou mezinárodní sportovní disciplínu:

Ilustrační foto
7. ledna 2021 - 04:20

Strhne se velká lavina kritiky kolem problémů s vakcinací, a lov na každého člověka, který měl po vakcíně nějakou negativní reakci, komentuje začátek očkovací kampaně publicista František Roček.

Skotský příběh

Můžeme očekávat zpočátku problémy se špatnou organizací. Příklad ze Skotska: Na svátek Zjevení Páně 6.1.2021 deník theguardian.com mezi řadou zpráviček z koronavirové válečné fronty zjevil informaci, že skotská labouristická strana požádala skotského ministra zdravotnictví, aby prošetřil problémy s očkováním.

Desítky zaměstnanců stály ve frontě v téměř mrazivém počasí několik hodin před nemocnicí v Glasgow. Místní média citovala zaměstnance, že byli ponecháni ve frontě venku až dvě a půl hodiny, někteří oblečeni pouze nalehko, protože netušili, že přijdou v přesně určený čas na očkování, ale vakcinační personál nestíhá.
GlasgowLive citoval jednoho zaměstnance, který řekl: „Fronta byla dlouhá kilometr v 11 hodin, kdy jsme měli začít. Stál jsem ve frontě dvě a půl hodiny, než jsem byl očkován, a bylo to dlouho po mé plánované schůzce. Ve frontě bylo i mnoho chirurgů a museli zrušit schůzky s pacienty, protože nemohli ordinovat, nebo operovat - je to obrovská ostuda.“

To je jenom malá ochutnávka očkovacích problémů spojených se začátkem vakcinačního maratónu, a které se nevyhnou ani nám v Čechůnii.


Izraelská iluze

V posledních dnech je velkým hitem, že židovský stát může být inspirací pro celý svět, jak rychle a účinně aplikovat vakcínu obyvatelstvu proti COVIDu – 19.

Většinou se jedná o kecy, která pomíjí prazáklad izraelského rychlého očkování a neznalost základů matematiky.

V jednom pseudočlánku jsem našel formulaci: „On (Izrael) dokázal za 12 dnů naočkovat 12% obyvatelstva, tedy přes milion lidí! Jinde mohou blednout závistí. Pro srovnání, na druhém místě Velká Británie stihla očkovat 1,5% populace a třetí USA pak necelé procento obyvatelstva.“

Uvádět procenta je k ničemu, protože 12% v Izraeli jsou procenta jenom z 9 milionů obyvatel. Ve Velké Británii žije 66 milionů, v USA žije asi 331 milionů.

Rychlé očkování v Izraeli má prazáklad v tom, že jde o válečný stát. Izrael je demokratickou zemí, ale od roku 1948, kdy byl založen, je v podstatě ve válečném stavu. Izrael přežil existenční boje s okolními arabskými státy především v letech 1948 – 1949, 1956, 1967 a 1973, dále přetrvávají boje s palestinskými teroristy.

Obyvatelstvo je schopné bleskové mobilizace. Je to nutnost, protože přes oficiálně dobré vztahy s řadou okolních arabských států, jde jenom o diplomatickou přetvářku. Izrael musí být připraven ze dne na den uvést obyvatelstvo a ekonomiku do válečného stavu.


Proto rychlost uskutečňování velkých logistických, nejen vojenských, operací přímo vychází ze schopnosti zapojit organizační struktury celého státu do potřebných obranných aktivit. Očkování proti koronaviru je obrannou aktivitou. Jenom zdravá židovská společnost je schopná se ubránit potenciální arabské agresi, kterou nelze do budoucna vyloučit.

Proto mentálně i organizačně je izraelská společnost na hony vzdálena společnosti české nebo jiné evropské. Srovnáváme nesrovnatelné.

Samozřejmě, izraelská praxe budiž inspirací. Ale inspirace, to je vůně. Smrad praxe je krutě realistický.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Koalice SPOLU podpořila tři kandidáty na post prezidenta republiky. Koho byste podpořili vy?