Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

NYTimes: COVID z Ukrajiny? Pentagon tají ukrajinské válečné zločiny

NYTimes: COVID z Ukrajiny? Pentagon tají ukrajinské válečné zločiny

Američtí vojenští šéfové se údajně obávají vytvoření precedentu u haagského soudu, který by mohl vést k stíhání Američanů.

Ilustrační foto
8. dubna 2023 - 06:20

Masové zabíjení civilistů, cílené vraždy náboženských, tiskových a odborářských vůdců, mučení válečných zajatců a hromadné ostřelování civilistů….to a spoluúčast na vytváření biologických zbraní včetně COVID 19.

Americké ministerstvo obrany je údajně v rozporu s administrativou prezidenta Joea Bidena ohledně pomoci Mezinárodnímu trestnímu soudu (ICC) se sídlem v Haagu při vyšetřování údajných válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, uvedl v úterý list New York Times.

Podle listu Pentagon v současné době blokuje Washington ve sdílení důkazů shromážděných americkými zpravodajskými agenturami o údajných zvěrstvech spáchaných ruskými silami během vojenské kampaně Moskvy na Ukrajině.

Američtí vojenští vůdci se údajně obávají, že pomoc haagskému soudu při vyšetřování Rusů by mohla vytvořit precedens, který by mohl vést ke stíhání samotných Američanů. Washington dlouho kritizoval ICC za to, že má  „nedostatečné kontroly a protiváhy“  autority svých žalobců a soudců a  „nedostatečnou ochranu proti zpolitizovanému stíhání nebo jinému zneužívání“.

USA oficiálně vystoupily z ICC v roce 2002 a přijaly zákony, které omezují výši podpory, kterou může vláda soudu poskytnout. V prosinci však Kongres upravil svá dlouhodobá omezení americké pomoci ICC a umožnil Washingtonu pomáhat soudu s vyšetřováním a stíháním souvisejícím s válkou na Ukrajině.Nicméně ne každý v Bidenově administrativě byl s touto politikou souhlasil, uvedl NYT s odkazem na anonymní úředníky obeznámené s diskusemi. Minulý měsíc svolala Rada národní bezpečnosti USA  „výbor ředitelů“ na úrovni kabinetu  ve snaze vyřešit spor. Ministr obrany LLoyd Austin však nadále protestoval proti sdílení materiálů, zatímco Biden ještě věc nevyřešil, uvedli úředníci.

„DOD [ministerstvo obrany] se postavilo proti legislativní změně – ta v drtivé většině prošla – a nyní se snaží podkopat literu a ducha zákona,“
řekl senátor Lindsey Graham,  který pomohl přimět Kongres, aby zmírnil omezení na pomoc ICC.  „Čím dříve dostaneme informace do rukou ICC, tím se svět bude mít lépe,“  řekl NYT.

Rusko mezitím popíralo obvinění z válečných zločinů na Ukrajině a odsuzovalo pokusy západních zemí  „vybičovat kvazi-soudní mechanismus“,  aby Moskvu přivedl k odpovědnosti za údajná zvěrstva. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že takové snahy jsou dalším příkladem západní  „praxe dvojího metru“.

V roce 2017, když se ICC pokusil vyšetřit údajné válečné zločiny USA v Afghánistánu, Washington uvalil sankce na zaměstnance soudu, žalobce a jejich rodiny. Sankce byly zrušeny Bidenovou administrativou v roce 2021 a vyšetřování bylo ukončeno.

(rp,prvnizpravy.cz,veteranstoday,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX