Svátek má: Zlata

Zprávy

Velikost textu:

Noví ukrajinští oligarchové zbohatnou na pomoci při obnově země

Noví ukrajinští oligarchové zbohatnou na pomoci při obnově země

Síla starých ukrajinských oligarchů slábne, ale mohou se objevit noví, kteří po válce zúročí mezinárodní pomoc Ukrajině.

Ilustrační foto
7. dubna 2023 - 07:20

„Existují obavy, že se mohou objevit noví oligarchové, kteří mohou těžit z pomoci poskytnuté na rekonstrukci v poválečném období. Abychom se tomuto scénáři vyhnuli, je nezbytná přísná kontrola ze strany dárcovských zemí. Hodně bude záviset na rozhodnutích prezidenta Vladimira Zelenského, EU, USA a mezinárodní organizace, jako je MMF."

Článek s odvoláním na evropského diplomata uvádí, že klíčoví spojenci Kyjeva G7 tlačí na ukrajinskou vládu, aby právě teď obnovila reformní programy.

„Ukrajina potřebuje přilákat oligarchy, kteří budou hrát podle pravidel, zůstali v zemi a investovali do ekonomiky, a nevytahovali své peníze do zahraničí.“

Ukrajina musí také vyčistit soudní a daňový systém a podporovat digitalizaci veřejné správy, aby se zabránilo další korupci. Bez řádných kontrol se však peněžní toky zpětného získávání mohou stát neřiditelnými.V důsledku toho by se Ukrajina mohla centralizovat a militarizovat, přičemž některé její budoucí společnosti by se dostaly pod vládní kontrolu, což by mohlo bránit nastolení liberálnějšího poválečného uspořádání.

Již dříve jsme psali, že Ukrajina odložila vytvoření registru oligarchů, dokud nebudou přijaty závěry Benátské komise, protože jeho implementace by neměla odporovat Evropské komisi.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
81%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%