Svátek má: Dita

Zprávy

Velikost textu:

Nizozemská policie varuje: Pokojné protesty se mohou zradikalizovat!

Nizozemská policie varuje: Pokojné protesty se mohou zradikalizovat!

Protesty nizozemských farmářů, které trvají již týdny, nyní ochromily části infrastruktury země. Ústřední asociace obchodu s potravinami varuje před problémy v zásobování, protože farmáři blokují distribuční centra supermarketů.

Z demonstrace
5. července 2022 - 09:01

Důvodem masivních protestů je nová regulace emisí dusíku. Nizozemsko se zavázalo dodržovat směrnice EU, což pro tradičně velmi intenzivní zemědělský sektor znamená někdy drastické snížení emisí dusíku až o sedmdesát procent v chráněných oblastech.

Zemědělský sektor to zlikviduje

„Jsme na pokraji toho, že celý zemědělský sektor v Nizozemsku bude v této zemi zlikvidovaný," řekla Caroline van der Plasová, mluvčí farmářské strany Boer Burger Movement. Zemědělci jsou proto často postaveni před volbu přechodu na ekologické zemědělství, přestěhování nebo úplného zrušení podnikání.

Nové nařízení tvrdě zasáhne zejména chovatele dobytka. Vláda odhaduje, že zhruba třetina z nich bude muset přestat pracovat. Rozzlobení farmáři zablokovali části centra města, když se zákon minulé úterý projednával v parlamentu v Haagu. Paralyzovali dopravu na několika místech po celé zemi.Ministryně životního prostředí Christianne van der Walová z liberálně-konzervativního VVD vzbudila největší hněv a demonstrace se konaly také před jejím soukromým domem. Traktorista prorazil závoru, další zablokovali a poškodili policejní vozidla a vyprázdnili nádrž s kejdou.

„Ustupte z těchto katastrofálních plánů, promluvte si s námi o zásadně odlišné politice,"
požadoval po ministryni jeden z rolnických vůdců Bart Kemp. „Nedovolte, aby poklidné rolnické akce eskalovaly v rolnické povstání.“

Za současného stavu však parlamentní většina zákon podporuje.


Poté, co rybáři projevili solidaritu s demonstracemi a zablokovali některé přístavy, se trajektová doprava na Waddenské ostrovy z velké části zastavila. Policie varovala, že dříve pokojné protesty již nejsou organizovány centrálně a mohou se nyní zradikalizovat.

Zjednodušeně řečeno: EU rozhodla a na sýry z Holandska  už budeme jenom vzpomínat.

(rp,prvnizpravy.cz,jungefreiheit,foto:arch.)

Měla by být Markéta Pekarová Adamová odvolána z funkce předsedkyně Sněmovny?

Ano
transparent.gif transparent.gif
41%
Ne
transparent.gif transparent.gif
13%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
46%