Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Německý rozprodej: Scholz chce přístavní dohodu Hamburku s Čínou

Německý rozprodej: Scholz chce přístavní dohodu Hamburku s Čínou

Čína nakupuje evropské přístavy. Přístav Pireus je již v čínských rukou. V rotterdamském přístavu mají také podíl. Nyní sahají do hamburského přístavu. A Olaf Scholz to podporuje.

Olaf Scholz, německý kancléř
21. října 2022 - 06:20

Investice do přístavu Hamburk plánovaná významnou čínskou lodní společností Cosco má významného zastánce. Kancléř Olaf Scholz chce kontroverzní dohodu schválit. Před dohodou varuje několik spolkových ministerstev, Úřad pro ochranu ústavy a Spolková zpravodajská služba. Jen před pár měsíci se proti tomu vyslovil spolkový ministr hospodářství Robert Habeck (Zelení), protože Čína by mohla získat vliv na „kritickou infrastrukturu“ v Německu. Čínská státní lodní společnost chce získat 35procentní podíl v kontejnerovém terminálu Tolllerort společnosti HHLA.

Parlamentní skupina AfD před rokem odmítla účast Číny v přístavu Hamburk a vyzvala ke zrušení dohody s Čínou. Žádost byla zamítnuta.Mluvčí přístavní politiky Krzysztof Walczak: „Copak se kancléř Olaf Scholz zbláznil? Tímto dojmem působí Scholz, když chce jít do tohoto nebezpečného obchodu, navzdory všem varováním ministerstev a úřadů. Spolkový kancléř jedná nezodpovědně – ani v zájmu občanů, ani v zájmu politiky. Přinejmenším od války na Ukrajině a nové geopolitické situace musí být jasné: Německo se nesmí stát jednostranně závislým – a už vůbec ne závislostí na Komunistické straně Číny! Výprodej v hamburském přístavu musí být zastaven."

(rp,prvnizpravy.cz,freiewelt,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%