Svátek má: Václav

Zprávy

Velikost textu:

Německo zaplatí Indii za Yamal LNG: Berlín dostane levný plyn

Německo zaplatí Indii za Yamal LNG: Berlín dostane levný plyn

Gazprom Marketing and Trading Singapore (GMTS), dočasně znárodněný německou vládou, platí pokutu za nesplnění smlouvy na dodávky LNG do Indie. Je však tak malá, že pro bývalou „dceru“ Gazpromu je výhodnější to zaplatit a přesměrovat náklad do Evropy.

Ilustrační foto
13. září 2022 - 04:20

GMTS platí pokutu za zastavení dodávek ruského LNG do Indian Gail. Informoval o tom indický tiskový fond (PTI) s odkazem na vysokého úředníka indické vlády. Od června společnost nedodala ani jeden náklad.

„Smlouva stanoví smluvní pokutu ve výši 20 % sjednané ceny v případě prodlení dodavatele. GMTS ji platí, aby se zbavila jakýchkoli smluvních závazků,
“  uvedl zdroj. Dodal, že smluvní cena je nyní 12–14 dolarů za MMBTU (426–497 dolarů za tisíc metrů krychlových). Za každých tisíc metrů krychlových tak podnik nyní ovládaný Berlínem ztrácí až 100 dolarů.

„Na spotovém trhu se LNG prodává za trojnásobek smluvní ceny, a proto kdokoli rád zaplatí pokutu a současně vydělá obrovské zisky,“ řekl indický úředník.

GMTS zase odkazuje na nedostatek nákladu, uvádí Bloomberg. Společnost vysvětlila Indian Gail, že selhání jsou způsobena geopolitickým napětím. Tato indická společnost o tom informovala na webu Bombay Stock Exchange (BSE).

Na jedné straně se GMTS jménem Gazpromu zavázala dodávat Indii 2,5 milionu tun LNG (3,5 miliardy metrů krychlových) ročně. Na druhé straně má GMTS jménem Gazpromu také 20letou smlouvu s Yamal Trade na nákup až 3 milionů tun LNG (4,1 miliardy metrů krychlových) ročně z projektu Yamal LNG. A Novatek uvedl, že veškeré dodávky z Yamal LNG jsou zákazníkům realizovány na základě smluv. Ruská vláda povolila arktickému projektu plnit své závazky vůči GMTS do 25. srpna. Do Indie se však nedostal ani jeden náklad. Krátké dodávky mohou činit přibližně 900 milionů metrů krychlových.Zastavení dovozu ruského LNG vedlo indickou společnost ke snížení spotřeby plynu ve vlastních závodech, začala nakupovat další objemy z jiných zdrojů a zavedla omezení dodávek plynu spotřebitelům. Objemy dodávané společností Gazprom Marketing and Trading představují 8–9 % celkového prodeje plynu Gail a mohly by mít fyzický dopad na společnost, uvádí zpráva.

Část Yamal LNG může zůstat v belgickém překladišti v Evropě a bude odeslána do Německa, které pociťuje nedostatek plynu kvůli sníženým dodávkám přes Nord Stream. Alespoň podle navigačních portálů dorazily v červenci do Zeebrugge čtyři velkokapacitní tankery a tři malokapacitní tankery s nákladem ruského LNG (asi 380 milionů metrů krychlových), ale z terminálu nebylo možné odvézt více než jeden náklad . Zásobníky LNG přitom pojmou 112 milionů metrů krychlových.

Scholz: Německo se ruského plynu nevzdá

V důsledku toho mohlo být do Belgie dodáno až 380 milionů metrů krychlových, které byly následně dodávány do německé přepravní soustavy plynu. Podle údajů ENTSOG dosahují toky plynu mezi zeměmi v červnu až červenci asi 80 milionů metrů krychlových denně. A dodávka plynu z terminálu v Zeebrugge do belgické GTS se v červenci zvýšila z 35 milionů na 38 milionů metrů krychlových denně.

V polovině června německá vláda poskytla mateřské společnosti Gazprom Germania půjčku ve výši 10 miliard eur na zajištění svých zásob plynu, který aktivně plní zásobníky Rehden a Jemgum.

Pokud je současná situace s dodávkami Yamal LNG do Německa správná, pak taková negativní praxe evropských společností není ojedinělá. Dříve to zažil Pákistán, který zastavil Ital Eni a mezinárodní obchodník Gunvor. Rozhodli se také platit nevyžádané pokuty, aby mohli v Evropě prodávat plyn za 2 000 dolarů za 1 000 metrů krychlových.

Šéf Gail , Manoj Jain , řekl podle agentury Reuters, že na úrovni společností a vlád Indie a Ruska probíhají jednání o obnovení dodávek, protože GMTS uzavřela smlouvy jménem Gazpromu.

(rp,prvnizpravy.cz.eadaily,foto:arch.)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%